Döşemeden ısıtma sistemlerinin tüm yönleriyle incelenmesi
The investigation of floor-heating systems with its all aspects
  1. Tez No: 256886
  2. Yazar: GÜREL ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Gelişmiş ülkelerde tüketilen enerjinin büyük kısmı ısıtma uygulamaları için kullanılmaktadır. Isıtma uygulamalarında düşük sıcaklık gerektiren ısıtma sistemleri enerji verimlilikleri dolayısıyla daha çok kullanılmaktadır. Bu tür sistemlerde borulardan geçen suyun sıcaklığı diğer sistemlerin aksine daha düşük olduğundan ısı transferinin iyi bir şekilde yapılması için geniş ısıtma yüzeylerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yerden sıtma sistemleri, bu duruma uygun sistemlerdir.Yerden ısıtma sistemleri ısıl rahatlık, ekonomik kullanım, sağlık gibi birçok konuda avantaj sağlamaktadır. Teknolojinin de gelişmesiyle kullanıcılara çeşitli avantajlar sağlayan yerden ısıtma sistemlerine olan talep gün geçtikçe artmaktadır.Bu çalışmada yerden ısıtma sistemleri ile ilgili detaylı bilgilere yer verilmiştir. Yapılan literatür araştırması dışında çalışmanın son bölümünde yerden ısıtma sistemleriyle ilgili bir uygulama anlatılmıştır
Özet (Çeviri)
The most part of the energy consumed in developed countries is used for heating applications. In heating applications heating systems requiring low temperatures are used more due to their energy performances. Since in these kinds of systems the temperature of the water flowing through the pipes is lower unlike other systems large heating spaces are needed to conduct heat transfer in a good way.Floor-heating systems provide advantages in many fields like thermal comfort, economical using, health. With the development of technology the demand to floor-heating systems, which require different kinds of advantages to the users, increases day by day.In this study, detailed information about floor-heating systems is given. Besides the literature search conducted in the last part of the study an application about floor heating systems is mentioned.