Yapay aydınlatma ile günışığı süresinin uzatılmasının, ağ kafeslerde yetiştiriciliği yapılan çipura (Sparus aurata) balıklarının gelişimine etkisi
Effect of period extention of the daylight with artificial illumination on growing of cultured seabream (Sparus aurata) in the net cages
- Tez No: 256890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çipura yetiştiriciliğinde sonbahar ve kış aylarında gün ışığı süresinin kısalması, deniz suyu sıcaklığının düşmesi ile birlikte üreme döneminin başlamasıyla balığın vücut ağırlık artış hızında azalma meydana gelmekte, hatta bazen mevcut ağırlığında gerileme ortaya çıkmaktadır. Bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde somon balıklarının yetiştiriciliğinde, pazar boyuna ulaşma süresinin hızlandırılması amacıyla su altı lambaları kullanılarak günışığı süresi uzatılmaktadır. Bu yöntemle, balığın üreme döneminde gonad gelişim süreci sekteye uğratılmaktadır ve böylelikle somonların canlı ağırlık artışında kazanç sağlanmaktadır.Bu çalışmada, çipura (Sparus aurata) balıklarına yukarıda anlatılan somon balıklarına uygulanan uzun fotoperiyot rejimi (15L:9D) denenerek balıkların gelişimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma, İzmir ili Çeşme ilçesi kıyı şeridinde bulunan Çamlı Yem Besicilik Sanayi ve Tic. A.Ş.'ne ait balık çiftliğinde, ağ derinliği 14 m olan 4 adet 20 m çaplı polietilen (HDPE) yüzer ağ kafeslerde gerçekleştirilmiştir. Her bir kafese aynı jenerasyondan gelen ortalama ağırlığı 75.15 ± 3.76 g olan yaklaşık 180.000 adet çipura balığı stoklanmıştır. Nisan 2008'ten başlayarak 13 ay süre ile 2 kafese yapay aydınlatma uygulanırken, diğer 2 kafese aydınlatma uygulanmamıştır. Çalışma süresince tüm kafeslerden her ay 60'ar adet örnek alınarak vücut ve gonad ağırlık ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At autumn and winter months, decrease of body weight of fish has been resulted from shortening of day light period, decreasing of seawater temperature and starting of reproduction cycle in seabream culture; even sometimes certain weight losses have occurred. In culture of salmon, day light period has been extended by using underwater lambs for the purpose of acceleration of the reaching period of market size in some of the North European countries. With this method, the period of gonadal development has been brought to a halt at spawning period, and hereby a profit has been derived from increase of live weight of salmons.In this study, the long photoperiod regime (15L:9D) above mentioned which has been applied to salmon was tested to seabream (Sparus aurata), and the effects on growing fish were investigated. The study was carried out at fish farm belonged to Çamlı Yem Besicilik Sanayi ve Tic. A.Ş. and located at shoreline of Çeşme, Izmir. Polyethylene (HDPE) floating cages of 4 in number were used which has net depth of 14 m and diameter of 20 m. About 180.000 seabream which have average weights of 75.15 ± 3.76 g and in the same generation, were stocked in each cage. While artificial illumination was applied to 2 cages for 13 months from beginning April 2008, it was not applied to other 2 cages. During the study, 60 each samples were taken every month, weighing of body and gonad weight were performed. Given feed amounts to each cage and sea water temperature were also recorded.At the end of the study, it was resulted that, test group fishes of applied illumination have reached to body weight of average 425.19 ±5.06 g at the end of 13 months.