Su buharı difüzyonu ve ısı yalıtım malzemelerinin buhar geçirgenlikleri üzerine deneysel bir çalışma
Water vapour transfer and an experimental study about water vapour transfer properties of heat insulation materials
  1. Tez No: 256898
  2. Yazar: R. ENGİN ALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT DİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma kapsamında öncelikle ısı yalıtım malzemeleri, nem kavramı, sıcaklık havave nem ilişkisi, malzeme özelliklerin nem geçişine etkisi ve nem geçişinin malzemeözelliklerine etkileri konusunda bir literatür araştırması yapılmıştır.Çalışmanın literatür araştırması bölümünden sonra malzemelerin nem geçirgenliközelliklerinin belirlenmesi ile ilgili standartların incelenmesi ile deneysel çalışmalara girişyapılmıştır. TS-ISO 2528, TS-ISO 9932, TS-EN-ISO 7783-1, TS-EN 1931, TS 1971 ISO1663, TS-EN 13469 ve TS-EN 12086 standartları incelenmiş, bu standartlardaki deneyyöntemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bir ölçme cihazı gerekliliği görülmüştür. Bu ölçmecihazı önerisi yukarıda bahsedilen standartların gereksinimlerini yerine getirebilecek şekildetasarlanmış ve imal edilmiştir. Deneme çalışmalarından sonra deneyleri yapılmak için ısıyalıtım malzemesi örnekleri belirlenmiş, bu malzemeler ile TS-EN 12086 standardındabelirlenen deney yöntemi ile deneyler yapılmış ve karşılaştırmalı bir sonuç çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly a literature research is made about thermal insulation materials, water vapour, the relationship between heat and water vapour, the effects of material properties about water vapour transfer through them, and the effects of water vapour transfer on the materials.After the literature research part of the study, the standarts about water vapour transfer through the materials, TS-ISO 2528, TS-ISO 9932, TS-EN-ISO 7783-1, TS-EN 1931, TS 1971 ISO 1663, TS-EN 13469 ve TS-EN 12086, are examined, and it?s seen that a measuring device is needed for studying about this fact. This measurement appliance is designed and produced to perform the certain conditions mentioned in these standards. After the improvement period of the appliance, thermal insulation material examples are determined to examine, and these materials are examined with the experiment method told in the Standard TS-EN 12086.