İstanbul'da 90'lardan günümüze gelişen konut tipleri, mekan çözümleri ve tercihlerin karşılaştırmalı analizi
The house types that have been developed based on İstanbul since 1990, space solutions and analysis comparative of the preferences
  1. Tez No: 256930
  2. Yazar: AYŞE NAZAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ŞEBNEM UZUNARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez çalışmasında; 1990'lardan günümüze kadar geçen sürede, İstanbul merkezli olarak gelişen konut eğilimleri incelenmiştir.İstanbul'da 80'li yılların sonu ve 90'lı yılların başındaki mevcut durum irdelenmiş, dönemde başlayan değişikliklere ve yeniliklere dikkat çekilmiştir. 90'larda başlayan değişimin oluşturduğu konut tipleri kavramsal açıdan incelenmiş, yeni tipolojik plan oluşumları ve iç mekanın işlevsel değişimi arasındaki geçirgenlik, dönemin önemli tasarımcı ve yüklenicileri tarafından gerçekleştirilen öncü projeler üzerinden ele alınmıştır. İstanbul'daki yeni konutların yerleşim düzeni ve mobilyaları, özellikle, örnek daireler üzerinden ve bu tür konutlara hizmet veren firmalar üzerinden araştırılmış, günümüz iç mekan anlayışını belirleyen unsurlar incelenmiştir.Yeni konutların tercih edilmesinin nedenleri ve tercihleri etkileyen faktörler ortaya konmuş; İstanbul'da yaşanan gelişmelerin Türkiye ve Dünya genelinde yaşanan gelişmelerle etkileşimi sonucunda günümüz konutlarında gelinen nokta, çok yönlü bir bakış açısıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the housing trends that have been developed based on Istanbul since 1990 is examined; Essential groundwork is composed in order to explain the aim of the study properly; existing situation of late 1980 and early 1990 is examined and new developments and changes are drew notice. The house types that were constituted under the influence of the changes which were begun in the 1990?s are examined as conceptual; the permeability period between new typological plan formation and functional changes of the interior space is discussed via pioneer projects which actualized by important designers and contractors. The settlement regulation and the furniture of the new houses in Istanbul are searched via especially sample flats and companies that service this sort of houses. The preference reasons of the new houses and the factors which affected these preferences are put forward. Present day point that is the result of the mutual effect between developments in Istanbul and developments in Turkey and the world are examined via sophisticated point of view.