Farklı oranlarda kalsiyum karbonat kullanımının yoğurdun fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerine etkisi
The effect of using different levels of calcium carbonate on the physical, chemical and sensory properties of yoghurt
- Tez No: 256990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Farklı oranlarda CaCO? ilave edilmiş ve edilmemiş sütlere zenginleştirme işlemi pastörizasyon öncesi ve sonrası uygulanmıştır. Elde edilen zenginleştirilmiş yoğurtların fiziksel, kimyasal, duyusal kriterleri ve depolama boyunca CaCO? ilavesinin etkileri incelenmiştir. Amaç bütün dünyayı etkisi altına alan kalsiyum eksikliğini karşılamak için laktoz intolerans bireylerinde rahatlıkla tüketebileceği yoğurdu zenginleştirilerek tüketici beğenisi altında kalite standartları iyileştirilmiş bir yoğurt elde etmektir.Yapılan analizler sonucunda farklı oranlarda CaCO? ilavesinin yoğurtların pH değerlerini yükselttiği, titrasyon asitliği değerlerini düşürdüğü, serum ayrılması değerlerini azalttığı ve viskozite değerlerini iyileştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fortification was performed before and after pasteurization of milk with different levels of calcium carbonate and milk without calcium carbonate. The effect of adding calcium carbonate on the physical, chemical, sensory characteristics of fortified samples were determined throughout the storage period. The aim was to meet the needs of calcium deficiency which is world wide and produce fortified milk which can be easily consumed by lactose intolerance individuals at the same time maintaining high quality products and consumer satisfaction.According to the analysis made, different levels of the added calcium carbonate; increased the pH values, lowered the titration acidity values, decreased the syneresis values and improved the viscosity values of the yoghurt.