Konjuge linoleik asit metabolizması ve sağlık üzerine etkileri
Conjugated linoleic acids metabolism and their effects on the health
  1. Tez No: 256992
  2. Yazar: OSMAN ONUR KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Konjuge linoleik asit bir omega-6 esansiyel yağ asidi olan linoleik asitin (C18:2, cis-9, cis-12) yapısal ve pozisyonel izomer gruplarından oluşur. Konjuge linoleik asit rumende linoleik asitin stearik aside biyohidrojenasyonunda ara madde olarak yada meme bezlerinde ?9 desaturaz enzimi aracılığıyla oluşturulmaktadır.Konjuge linoleik asit, rumen mikroorganizmalarının konjuge linoleik asit ve öncüllerinin oluşmasındaki öneminden dolayı ağırlıklı olarak geviş getiren hayvanların etinde ve sütünde bulunur. Konjuge linoleik asit 28 farklı izomeri kapsar. Bunlardan cis-9, trans-11 ve trans-10, cis-12 izomerleri biyolojik aktif olan izomerlerdir. Doğal olarak en yüksek miktarda bulunan konjuge linoleik asit izomeri cis-9, trans-11 izomeridir.Konjuge linoleik asitin, kanser, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, vücut kompozisyonu, bağışıklık sistemi ve kemik sağlığı üzerinde faydalı etkileri mevcuttur. Ancak hayvan modellerinde elde edilen başarılı sonuçlar klinik çalışmalara henüz tam olarak yansımamıştır.Ayrıca biyolojik etkileri nedeniyle konjuge linoleik asitin, hayvancılık, insan sağlığı ve beslenme ile olan ilişkileri hızla büyüyen alanlardır ve fonksiyonel gıdalardaki olası kullanım alanı, gıda endüstrisinde ürün üretimi boyunca proseslerdeki teknolojik etkileri ve bu proseslerin konjuge linoleik asit üzerine etkilerini ilgi çekici hale getirmektedir. Tüm bu konular bu çalışmada ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Conjugated linoleic acid consists of a group of geometric and positional isomers of the omega-6 essential fatty acid, linoleic acid (C18:2, cis-9, cis-12). Conjugated linoleic acid is formed as an intermediate during the biohydrogenation of linoleic acid to stearic acid in the rumen. Also conjugated linoleic acid is formed by the ?9 desaturase enzyme in the mammary glands.Conjugated linoleic acid is found predominantly in milk and meat of ruminants due to the importance of rumen microorganism in the formation of conjugated linoleic acid and its precursors. Conjugated linoleic acid refers to 28 different isomers and cis-9, trans-11 and trans-10, cis-12 isomers among the isomers of conjugated linoleic acid active as biologically. The most abundant isomer of conjugated linoleic acid in nature is the cis-9, trans-11 isomer.Conjugated linoleic acid exerts beneficial effects on cancer, cardiovascular disease, diabetes, body composition, immune system and bone health. However successful effects in animal studies have not been yet completely reflected in clinical studies.Also due to the biological effects of conjugated linoleic acid, its relate to animal agriculture, human health and nourishment are rapidly expanding fields and possible use in functional food products, very interesting subjects are conjugated linoleic acid?s technological effects in processes of food industry and processes effects to conjugated linoleic acid. All this matter was researched in this study.