Konjuge linoleik asit (CLA) suplementasyonu ile birlikte egzersizin vücut kompozisyonu ve kan lipit profili üzerine etkisi
Effect of conjugated linoleic acid (CLA) supplementation with exercise on body composition and blood lipid profile
- Tez No: 194375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSREV TURNAGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Konjuge linoleik asit terimi linoleik asitinpozisyonel ve geometrik konjuge çift bağlı sınıfının izomerlerini temsil etmektedir.Konjuge linoleik asit izomerinden iki tanesi: cis-9, trans-11 CLA ve trans-10, cis-12CLA, farklı biyokimyasal mekanizmalar üzerinden biyolojik aktivitegöstermektedirler. Hayvanlarda CLA'nın karsinogenezi ve aterogenezi inhibe ettiğive vücut kompozisyonunun değişimini etkilediği (vücut yağ kazanımını azaltırkenyağsız kas kitlesini arttırarak) gösterilmiştir, fakat insanlarda CLA'nın lipitmetabolizmasının ve vücut kompozisyonunun değişimi üzerindeki etkileri halentartışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sedanter, sağlıklı erkek bireylerde, konjugelinoleik asit (CLA) suplementasyonu ile birlikte standardize edilmiş egzersizprogramının vücut kompozisyonu, kan lipit profili, plazma glukoz ve insülinkonsantrasyonu üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya; sağlıklı, sedanter, yaşları23.8±3.5 yıl, boyları 175.1±4.5 cm, ağırlıkları 82.8±8.4 kg ve BKİ
Özet (Çeviri)
The term conjugated linoleic acid refers to a class of positional andgeometric conjugated dieonic isomers of linoleic acid. The two conjugated linoleicacid (CLA) isomers (cis-9, trans11 CLA and trans-10, cis-12 CLA) that have beenshown to exhibit biological activity and which appear to exert their effects viadifferent biochemical mechanisms. Conjugated linoleic acid has been shown toinhibit carcinogenesis and atherosclerosis and affect body composition change(reducing body fat gain while enhancing lean body mass gain) in animals and it isstill under debate about the CLA?s effects in humans regard to lipid metabolism andbody composition change. The purpose of this study is to investigate effects of CLAsupplementation with standardized exercise program on body composition, bloodlipid profile, plasma glucose and insulin concentration. In this study 18 malevolunteer attended who was sedentary, age 23.8±3.5 years, height 175.1±4.5 cm,weight 82.8±8.4 kg and BMI