Tarım makinalarında değişken miktarlı uygulama olanağı veren uygulama haritası programının geliştirilmesi
Development of application map software for variable rate application
- Tez No: 257007
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Gübrelerin ve ilaçların çevre ve insan sağlığına olumsuz etkileri bilinmektedir. Bu araştırmada; tarımda optimum gübre kullanımı ile maksimum verim elde etmek ve gereksiz gübre kullanımını önlemek amacıyla değişken düzeyli uygulama yapabilen elektronik bir sistemi kontrol eden bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.Materyal olarak konum belirleme sistemi (Trimble AgGPS 132) , çift diskli santrifüj gübre dağıtma makinesi ve değişken düzeyli kontrol sistemi kullanılmıştır. Değişken düzeyli kontrol sistemi 2 adet step motor, bu motorları kontrol eden bir adet PIC kartı ve mekanik kısmından oluşmaktadır.Programın görevlerinin neler olacağı saptanıldıktan sonra iş akış şeması oluşturulmuştur. İş akış şeması üzerinden hareketle Microsoft Visual Basic programlama dili olarak ve Microsoft Access'de veritabanı olarak araştırmada kullanılmıştır. Geliştirilen programın laboratuar denemeleri yapılmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda geliştirilen program Değişken Miktarlı Gübre Uygulama Programı (DEMİGUY PRO V 1.0) olarak adlandırılmıştır. Uygulama haritasının oluşturulması ve gerçek zamanlı koordinatları kullanarak gübre normunun ayarlanması program tarafından başarılı olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Negative effects of pesticide and fertiliser on human health are well known. In this research; a computer software was developed to control a variable rate electronic controller for getting maximum yield by using optimum fertiliser and preventing excess fertiliser usage in agricultureA DGPS (Trimble AgGPS 132), centrifugal fertiliser spreader with two discs, and a variable rate controller were used as materials. The variable rate controller system consist of two step motors, a PIC card witch control those step motors, and mechanical partFlow chart was developed after determination of the software functions. Microsoft Visual Basic as Programming language and Microsoft Access as a database by using developed flow chat. Laboratory tests of the developed software were realized.The developed software was named as Variable Rate Fertiliser Application (DEMİGUY PRO V 1.0). According to the laboratory tests, the results of the creating of application map and changing of the fertilization rate by using real time kinematics coordinates were successfully by the developed software.