Gaz türbini çalışma donanımlarının incelenmesi, axstream yazılımı ile eksenel akışlı kompresör ve türbin dizaynı - analizi
Studieng main working components of the gas turbines and axial flow compressor and turbine designing-analyzing with the axstream software
- Tez No: 257008
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN HAKSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu tezde gaz türbinleri donanımları (kompresör, yanma odası ve türbin) hakkında okuyucuları bilgilendirmek, gaz türbinlerinin çalışma prensiplerini teorik ve şekiller desteğinde anlatarak zihinlerde, gaz türbinlerinin çalışma sisteminin canlanması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak verilen teorik bilgiler bir gaz türbini firması tarafından üretimi yapılmış ve halihazırda endüstride kullanılmakta olan örnek bir gaz türbininden faydanılarak, gaz türbininin ana bölümlerini (hava giriş kısmı, kompresör, yanma odası, gaz üretici türbin, güç üretici türbin) inceleyerek, gaz türbininin uygulamadaki çalışma prensipleri anlatılmıştır. Ayrıca ikinci bölümde, AxStream adlı gaz türbini kompresör ve türbin tasarım programı ile eksenel akışlı kompresör ve türbin tasarımı yapılarak, yapılan bu tasarımın analizi ile ilk bölümün dördüncü kısmında verilen teorik bilgilerin pekiştirilmesi sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to inform readers about gas turbine equipments (compressor, combustor and turbine), and to provide understanding of working principles of gas turbines by means of theories and diagrams. In doing so, in the process of application, the working principles of gas turbines are explained through examining the main parts of gas turbines (air inlet region, compressor, combustor, gas producer turbine, power turbine) by making use of a currently used gas turbine in industry which is produced by a gas turbine firm. In addition, with the analysis of the design, in the second part, it is intended to validate the theoretical information given in fourth chapter of the first part of the thesis through designing an axial flow compressor and turbine by using AxStream, gas turbine compressor and turbine design program.