Peyzaj mimarlığında kullanılan sulama sistemleri, teknolojileri ve rekreasyon alanlarının projelendirilmesi
The irrigation systems, technologies are using in landscape architecture and evalution of some recreational areas projects
  1. Tez No: 257006
  2. Yazar: SONER MANAV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, farklı peyzaj alanlarında kullanılabilecek uygun sulama yöntem, sistem ve tekniğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ön araştırma olarak sulama yöntemleri ve özellikleri, sulama sistemleri ve nitelikleri, sulama teknikleri, sulama sistemlerinin işletilmesi, bakımı, maliyeti, tüm özellikleri incelenmiş, nitelik ve niceliksel veri toplanmıştır. Çalışma kapsamında karşılaştırmalar ve sulama hesapları yapılmış, bu doğrultuda seçim yöntem ve kriterleri ortaya konmuştur.Araştırmada, rekreasyon alanlarında kullanılan sulama sistemileri, ekipmanları ve teknoloijlerine değinilmiş, peyzaj projelerinin devamlılığı açısından sulama sistemlerinin gerekliliği vurgulanmıştır.Araştırma sonucunda, rekreasyon alanlarında istenilen üniform yeşil alan ve su kaynaklarının optimum kullanımı açısından, projelendirme aşamasında Peyzaj Mimarı ile Sulama Mühendisinin koordineli olarak çalışması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bitkinin tükettiği su miktarı, uygulanacak sulama suyu miktarı, sulama süresi, sulama zamanı gibi ön projeleme faktörlerinin doğru olarak elde edilmesinin, sistemin başarısı için kaçınılmaz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was intended to determine irrigation methods, systems and techniques that they can used for different landscape areas. As a preresearch, irrigationmethods and their characteristics, irrigation systems and their features, irrigation techniques, management, upkeep, cost and all of features of irrigation were examined, quantity and features of them were determined. In the work, irrigation calculations and comparisons were done, in this way, methods and parametres of election was reached.The irrigation systems, equipments and technologies are mentioned in this research. It has been underlined that the irrigation systems are a must for landscape projects to resume.As a result of this study, requried uniform green landscape and optimum usage of the water resources, landscape architect and irrigation engineer should work in coordination. Acquisition of preliminary project design factors such as amount of water plants consuming and that is going to be applied to the landscape, irrigation duration and time is important for the success of the project.