Farklı UV-C uygulama sürelerinin asmalarda aşıda kaynaşma özellikleri üzerine etkileri
Effects of different UV-C application times on callusing characteristics in grapevines
- Tez No: 257009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR KORKUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma 2009 yılı bahar döneminde Chardonnay / SO4 aşı kombinasyonu üzerinde farklı sürelerde uygulanan UV-C' nin aşıda kaynaşma üzerine etkilerini saptamak amacıyla yürütülmüştür.Bu amaçla sürmüş çelik + sürmemiş kalem, sürmüş çelik + sürmüş kalem (filizi kesilmiş) ve sürmüş çelik + sürmüş kalem (filizi kesilmemiş) aşı kombinasyonlarına Kontrol, 10dk, 20dk ve 30dk sürelerle UV-C uygulanmıştır.Sonuç olarak; 10dk UV-C uygulaması ıskarta çelik oranını (%3.75) ve UV-C' nin yapraklarında hasar yaptığı aşılı çelik oranını (%5.16) azaltırken; göz canlılığını (%82), gözün sürme ve tekrar sürme oranını (%93), çeliğinde kallus oluşan aşılı çelik oranını (%81.40) ve aşı bölgesinde toplam kallus miktarını (0.202g) pozitif yönde etkilemiştir.Sürmüş çelik + sürmüş kalem (filizi kesilmiş) kalem durumu ise; ıskarta çelik oranını (%22.87) artırmış bunun yanında; göz canlılığını (%62.75), gözün sürme ve tekrar sürme oranını (%71.25), sürgün uzunluğunu (1.94cm), çepeçevre (%86.18) ve kaleminden kallus oluşan aşılı çelik oranlarını (%33.22), çelikte (0.132g), kalemde (33.22g) ve aşı bölgesinde toplam kallus miktarlarını da (0.181g) azaltıcı etkiler yapmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in spring of 2009, in order to determine the effects of UV-C irradiation, which was applied with different time intervals, on callusing in grafting upon Chardonnay / SO4 graft combination.To this end, UV-C irradiation was applied on burst cutting + unburst scion, burst cutting + burst scion (tendril cut) and burst cutting + burst scion (tendril uncut) graft combinations with Control, 10, 20 and 30 minutes time intervals.As a result, UV-C irradiation with 10 minutes time interval, not only reduced the ratio of discarded rootstock (%3.75) and grafted cutting ratio which was UV-C damaged on leaves (%5.16), but also affected bud vigour (%82), ratio of first and second bud-burst (%93), ratio of grafted cutting which is callus formed from cutting (%81.40) and total weight of callus quantity in graft union (0.202g) positively.Burst cutting + burst scion (tendril cut) graft combination increased the ratio of discarded rootstock (%22.87) as well as make reducing effects on bud vigour (%62.75), the ratio of first and second bud-burst (%71.25), length of shoot (1.94cm), roundabout (%86.18), ratio of grafted cutting which is callus formed from cutting (%33.22), from cutting (0.132g), from scion (33.22g) and total quantity of callus in graft union (0.181g).