Pnömatik ekim makinalarının değişen işletme koşullarına adaptasyonunda uygulanacak imalat yöntemleri üzerine bir araştırma
A research on concerning manufacture methods that will be implemented in adaptation of pneumatic sowing machines in changing business circumstance
- Tez No: 257010
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada pnömatik ekim makinalarının değişen işletme koşullarına adaptasyonunun sağlayacağı yararlar saptanacaktır. Bu amaçla alınan eklentisiz pnömatik ekim makinası üzerinde; Sıra sayılarının değişiminin, Gübreli ve gübresiz isteklerin değişiminin, İlaçlamalı yada ilaçlamasız isteklerin değişiminin, Sera tertibatlı ekim uygulamalarının adaptasyonu imalat açısından irdelenerek yapılması gerekenler ortaya konulup imalat koşullarında uygulamaları yapılacaktır. Ayrıca yukarıda sayılan unsurlara bağlı olarak imalatı yapılan makinalar ve bunların karakteristik özellikleri incelenecektir.Araştırma sonuçlarında pnömatik ekim makinalarının değişen işletme koşullarına adaptasyonu ile işletmenin sağladığı yararlar saptanmış ve günümüz koşullarında bunun bir zorunluluk haline geldiği vurgulanmıştır. Ayrıca imalatçı firmalarında bu adaptasyonu sağlayabilmeleri için teknolojilerini ve imalat yöntemlerini geliştirmeleri gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, benefits of adaptation of pneumatic sowing machines to the changing business circumstance will be determined.For that purpose, upon the non-addition pneumatic sowing machine; changes of ordinal numbers, changes of fertilized and non- fertilized demands and changes of disinfection and non- disinfection demands, adaptation of cultivation implementations with greenhouse arrangements will be examined in terms of manufacture aspect and things that are needed to be done will be presented and implemented in manufacture circumstances. Furthermore, depending to the factors above, produced machines and their characteristic qualifications will be analyzed.In the results of the analyze, adaptation of pneumatic sowing machines to the changing business circumstance and the benefits that the business provides are determined and it is emphasized that; this is an obligation in current circumstancesIt is also determined that the manufacturer companies need to develop their technology and manufacture methods in order to provide this adaptati