Nötr gün çeşitlerinden (Fragaria × Ananassa) fern çeşidinin bazı vegetatif ve generatif gelişim kriterlerinin kısa gün çeşidi çilekler ile karşılaştırılması
Comparison of some generative and vegetative growth characteristics of day neutral strawberry cultivar fern (Fragaria × Ananassa) with short day strawberry cultivars
  1. Tez No: 257018
  2. Yazar: BURCU PELİN SARAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ZAFER MAKARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırmada, Tekirdağ koşullarında yetiştirilen nötr gün Fern çilek çeşidi ile kısa gün çeşitleri olan Sweet Charlie ve Camarosa çilek çeşitlerinin bazı vegetatif ve generatif gelişme kriterleri karşılaştırılmıştır. Değerlendirilen kriterler; çiçek sayısı, yaprak sayısı, kol sayısı, rozet gövde ağırlığı ve rozet gövdedeki parçacık sayısıdır. Çeşitler arasında açan çiçek sayısı açısından istatistiki olarak bir fark bulunmamıştır. Camarosa çilek çeşidinde bitki başına yaprak sayısı (13,02) ve kol sayısı (5,08) ile diğer çeşitlere göre istatistiki açıdan önemli bulunmasına rağmenrozet gövde ağırlıkları açısından istatistiki önemde bir fark bulunmamıştır. Rozet gövdedeki parçacık sayısı Camarosa çeşidi için ortalama 2,45, Sweet Charlie çeşidi için 1,81 ve Fern çeşidi için 1,57 olarak bulunmuş ve bu değerler arasındaki fark önemli bulunmuştur. Araştırma sonucunda, Tekirdağ koşullarında Camarosa çeşidinin vegetatif gelişmesinin diğer iki çeşit ile kıyaslandığında daha iyi olduğu gözlemlenmiş. Ancak nötr gün çeşidi olan Fern çeşidinin sezon içerisinde çiçeklenmeye devam ettiği gözlemlenmiş ve yetiştiricilik açısında nötr gün özelliğinin göz önünde bulundurulması gerektiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, some generative and vegetative growth characteristics of day neutral strawberry cultivar Fern were compared with short day strawberry cultivars sweet Charlie and Camarosa which were grown in Tekirdağ conditions. Criteria that were investigated were number of flowers, number of leaves, number of runners, weight of crown and number splitable parts in crown. There was not any statistical difference in ?number of flowers? criteria among the strawberry cultivars. Camarosa cultivar formed average of 13.02 leaves per plant which has the highest value and which is also statisticaly significant. Camarosa cultivar also has the highest number of runners with the average of 5.08 runners per plant. There was not any statistical different in crown weight values. Number of splitable crown parts were 2.45, 1.81 and 1.57 for Camarosa, Sweet Charlie and Fern respectively. In conclusion Camarosa cultivar has higher vegetative growth values than Fern and Sweet Charlie cultivars. On the other hand, neutral days characteristics should be considered for Fern cultivar which formed flowers during the growing season.