Bireysel ulaşım araçları üzerinde uygulanan kullanıcı arayüz tasarımında kontrolleri etkileyen fiziksel faktörler
The physical factors that effects interface design at personal transportation vehicles
- Tez No: 257019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU GÜZELDEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sanayi Devrimi'nden bu yana hızla gelişen ulaşım sektörü, bu serüvenin başlangıcından itibaren endüstriyel tasarımın gözde çalışma alanı olmuştur. İnsanlar ve kentlerle birlikte değişen yaşam, farklı ulaşım koşullarını zorunlu kılmış ve tasarımcıları yalnız yeni yorumlara değil yeni buluşlar yapmaya da itmiştir.?Endüstriyel Ürün Tasarımında Bireysel Ulaşım Araçlarında Uygulanan Arayüz Tasarımlarını Etkileyen Ölçüter? adı altında incelediğimiz bu konu, esasen insanoğlunun varoluşundan bu yana geçirdiği evrimi anlatmaktadır: Yerleşik hayatla gelen yeni ihtiyaçlar, sanayi kavramının oluşumu ve bireyler üzerinde kurduğu baskı gibi pek çok etken, bireysel ulaşım araçlarının gelişim ve değişimi için itici güç olmuştur.Bireysel ulaşımı daha etkin ve verimli kılabilecek kullanıcı-ürün ilişkisine yönelik gösterge ve kontrol uygulamaları üzerinde durulmuştur. Bireysel ulaşımda büyük önem arzeden arayüz tasarımının yenilikçi arayışları, bu tasarımların etkileşim içinde olduğu bilim dallarıyla birlikte sunulmuştur. İletişim, psikoloji, sosyo-kültürel özellikler, sibernetik, semantik ve ergonomi bilimleri kullanıcı-arayüz tasarımı ilişkisinin belirleyicileri olarak incelenmiş ve bu veriler ışığında yapılacak doğru tasarımların nitelikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transportation sector is one of the most popular research areas since the beginning of the industrial revolution. By the influence of people and cities a change happened in life, thus it became mandatory for new developments in transportation conditions. Therefore designers not only were forced to formulate new comments on this issue, they were forced to create inventions.Under the title ?Within the Industrial Product Development the Criteries That Effects Interface design at Personal Transportation Vehicles? that we are researching on is reflecting the development that the humankind has witnessed starting from its existence: The new needs that came along with settlement, development of the term ?industrial? and the pressure it built on individuals, etc., are the dominant forces that led the development and change in the individual transportation vehicles.The relationship between user and product which would enable individual transportation to be more efficient and productive is discussed by presenting indicators and control applications. The interface designs seek for innovations which would take an important role in individual transportation, is presented in relation with other sciences. User and interface designs? significantly have a relationship with communication, psychology, socio-cultural characteristics, cybernetics, semantics and ergonomics. These relations are researched and discussed in this section. With this research and discussion the qualities of an effective design is presented.