Giyim mağazalarında moda kavramı ve kurum kimliğinin mekan tasarımına etkisi
Fashion concept in clothing stores and the influence of corporate identity on the design of places
  1. Tez No: 257020
  2. Yazar: ESRA TOPBAŞ ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yaşam boyu bazı mekânlara gireriz, insanlarla tanışırız. Kişilerle etkileşime girer, yeni şeyler öğrenir, yeni deneyimler yaşarız. Kimi zaman öğrendiklerimiz bizi etkiler, geliştirir ya da aynı kalırız yaşamda. Hepsi ama hepsi bizim kimliğimizi oluşturur, duruşumuzu şekillendirir. Yaşamımızı çevreleyen kurumlar da böyledir, kendi kimlikleri, duruşları vardır. Yaşamımızı etkiler, hayatımıza yön veririler. Rekabetin yoğun olduğu dünyamızda, kurumlar diğerlerinden bir adım önde olabilmek için vizyon sahibi olmalıdırlar. Kendi kimliklerini ve hedeflerini oluşturmalılar. Kimliklerini tüketicilere ulaştırarak, farkındalıklarını arttırmalıdırlar. Ancak bu şekilde piyasada söz sahibi olabilirler. Tezde de bir kurumun; kurum kimliğine sahip olmasının ne kadar önemli olduğu ve kurum kimliğini tüketicilere ulaştırması gerektiği vurgulanmıştır. Giyim mağazalarında ürünlerin kurum kimliğini yansıtmasının yanında; ürünlerin sergilendiği mekânlarında kurum kimliği ile özdeş özellikleri taşıması gerekmektedir. Bu şekilde tüketicinin aklında oluşturulan imaj desteklenmelidir.Birinci bölümde, anahtar kelimeler olan moda- kimlik- mekân ilişkileri incelenmiştir. Mekân, moda ve kimlik kavramları irdelendikten sonra moda kavramı ile aralarındaki bağ sorgulanmıştır. Modanın etkileri ve toplumu nasıl yönlendirdiği vurgulanmıştır.İkinci bölümde, giyim mağazalarında moda kavramının iç ve dış mekân tasarımına etkileri incelenmiştir.Üçüncü bölümde giyim mağazalarında kurum kimliğinin nasıl mekân tasarımına yansıtılması gerektiğini ve bu konun ne kadar önemli olduğu anlatılmıştır. Kurum kimliği, kurumların diğerleri arasından sıyrılması için olması gereken bir unsurdur. Kimliğini belirlememiş kurumun başarıya ulaşması çok güçtür. Giyim mağazalarında belirlenen kurum kimliğinin iç ve dış mekâna yansıtılması daha tüketicinin ürünü görmeden, kurum hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar ve tüketiciyi mağaza içine çeker. Sonuç bölümünde ise, kurum kimliğini ürünlerine ve mekân tasarımına başarıyla yansıtan dünya markası ?Chanel? markası irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
We go into places and meet with people throughout our lives. We interact with people, learn new things and gain new experiences. Sometimes we are influenced by what we learn, we make progress or drop behind in life. All in all, they create our identity and shape our stance. corporations encircling our lives are also the same, they have their own identities and stances. They influence and shape our lives. In our world, where competition is intense, corporations need to have a vision to be one step ahead of the other corporations. They should form their own identities and aims. They should convey their identities to customers and increase their awareness. This is the only way to have a voice in the market. The point emphasized in the thesis is the importance of corporate identity in a corporation and the vitality of conveying this corporate identity to customers. In clothing stores, products should reflect corporate identity and the places where these products are exhibited should have features identical to corporate identity as well. In this way, the image created in the minds of customers should be supported.In the first part, keywords fashion, identity and place relations are analyzed. After discussing place, fashion and identity concepts, their relations with fashion concept is questioned. The stress is laid upon the influences of fashion and how it shapes societies.In the second part, the influences of fashion concept on indoor and outdoor design in clothing stores are examined in detail.In the third part, the way to reflect corporate identity to the design of places in clothing stores and the importance of this issue is explained. Corporate identity is an element required to enable corporations to stand out among others. A corporation with no defined identity can hardly achieve success. The reflection of corporate identity to inner or outer places in clothing stores keeps customers informed about the corporation without seeing the product and drives the customer into the store. In the conclusion part, world brand ?Chanel?, which successfully reflects its corporate identity on its products and place designs, is examined in detail.