Yönetim kurulu üyeliği ve şirket performansı: Türk firmaları için bulgular
Boards of directors and corporate performance: Empirical evidence of Turkish firms
  1. Tez No: 257027
  2. Yazar: CİHAN EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, şirketlerin en üst organı olan yönetim kurullarının, kurumsal yönetim kapsamında, şirket performansı üzerine etkileri analiz edilmiştir. Şirket yönetiminde ve performansında etkili tüm tarafların ilişkilerini düzenleyen sistem olarak tanımlanabilecek ?kurumsal yönetim? yönetim kurullarını sistem içindeki en önemli mekanizmalardan biri olarak görmektedir.Kurumsal yönetimin uygulamalarında yönetim kurullarının şirket performansı üzerine etkileri birçok farklı yönden ele alınmaktadır. Bunlardan ön plana çıkan yönetim kurulu başkanı ve icra başkanı ayrımı ile yönetim kurulu bağımsızlığı çalışmada incelenmiştir. Çalışmada ayrıca kurumsal yönetimde önemi açık olarak vurgulanmasa da yönetim kurulu üye sayısı ile yönetim kurulu üyelerinin şirket sermayesindeki paylarının, şirket performansı üzerine etkileri de araştırılmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre yönetim kurulu başkanı ve icra başkanı ayrımı ile yönetim kurulu üyelerinin sermaye paylarının, kriz dönemleri haricinde şirket performansı üzerine herhangi bir etkisi belirlenememiştir. Yönetim kurulu bağımsızlığının mali veriler üzerine etkisi tespit edilemez iken, hisse senedi performansına olumlu etkisi gözlemlenmiştir. Yönetim kurulu üye sayısının fazla olmasının, kriz dönemleri haricinde şirketin mali veri ve hisse senedi performansı üzerine olumlu etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of board of directors - as the top executive unit -on corporate performance has been analyzed from the corporate governance perspective. Corporate governance, defined as a system that regulates the interaction of all parties that are affecting the company management and performance, considers the board of directors as one of the most important mechanisms in the system.The corporate governance studies analyze several aspects of the effects of board of directors on corporate performance. The separation of the chairman and CEO has been analyzed in this study as the prominent aspect. Additionally, the effects of the number of members of the board and share ownership by the members of the board on the corporate performance have been analyzed even if these two have not been regarded as prominent aspects of corporate governance.The results of the study reveal that, excluding the periods of crisis, the separation of the chairman and CEO and the share ownership by the members of the board does not have a significant effect on corporate performance. The effects of the independence of the board of directors on accounting performance cannot be confirmed. However, the effect is positive on the stock market performance. Excluding the periods of crisis, the increasing number of members of the board of directors has a positive effect on both the company?s accounting performance and the stock market performance.