Probleme dayalı öğrenmeye ilişkin tutumlar, öğrenme becerileri ve başarı arasındaki ilişkiler
The relationship between attitudes to problem-based learning, learning skills and achievement
- Tez No: 257046
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu araştırmanın amacı Hacettepe Üniversitesi tıp öğrencilerinin probleme dayalı öğrenmeye ilişkin tutumları, öz-düzenleyici öğrenme becerileri ve üstbilişi nasıl işe koştuklarını betimlemek ve probleme dayalı öğrenmeye ilişkin tutumlar, öz-düzenleyici öğrenme becerileri, üstbiliş düzeyleri ve akademik başarıları arasındaki ilişkileri belirlemektir.Araştırma Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi klinik öncesi dönem (dönem I, II ve III, toplam 810) öğrencileri ile yapılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Nicel verilerin toplanması için betimsel yöntem kullanılmış, öğrencilerin tutumları, öz-düzenleyici öğrenme ve üstbiliş düzeyleri ile ilgili veriler geliştirilen ölçekler ile toplanmıştır. Çalışmada ayrıca öğrencilerin tutumları, öz-düzenleyici öğrenme becerilerini ve üstbilişi nasıl işe koştuklarını betimleyebilmek için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında PDÖ'ye ilişkin görüşler için odak grup, üstbiliş ve öz-düzenleyici öğrenme becerileri için derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.Araştırmada öğrencilerin PDÖ'ye ilişkin tutum puanlarında cinsiyete, öğretim görülen dile ve ortaöğretimde mezun oldukları okullara göre fark belirlenmemiş; dönemlere, ortaöğretim sırasında öğrenen merkezli uygulamalara yer verilmesine göre belirlenmiştir. Dönem III öğrencilerinin tutum puanları daha düşüktür. Ortaöğretim sırasında öğrenen merkezli uygulamalara yer verildiğini belirten öğrencilerin tutum puanları daha yüksektir.Öz-düzenleyici öğrenme ölçeğinden ve üstbiliş ölçeğinden aldıkları toplam puanlarda ise; cinsiyete, öğretim görülen dile ve ortaöğretimde mezun oldukları okullara göre fark belirlenmemiş; dönemlere, ortaöğretim sırasında öğrenen merkezli uygulamalara yer verilmesine ve akademik başarı düzeylerine göre fark belirlenmiştir. Her iki ölçekten dönem III öğrencilerinin aldıkları puanlar daha düşüktür. Her iki ölçekten ortaöğretim sırasında öğrenen merkezli uygulamalara yer verildiğini belirten öğrencilerin ve akademik başarısı yüksek olan öğrencilerin aldıkları puanlar daha yüksektir.Araştırmada PDÖ'ye ilişkin tutum puanları, üstbiliş puanları ve öz-düzenleyici öğrenme becerileri puanları arasında orta düzeyde; akademik başarıları arasında düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Öz-düzenleyici öğrenme becerileri ve üstbiliş puanları arasında yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur. Öz-düzenleyici öğrenme becerileri ve üstbiliş puanları ile akademik başarı arasında düşük düzeyde ilişki bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları bu becerilerin kazandırılmasında öğrenen merkezli uygulamaların programda yer almasının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe the Hacettepe University medical students? attitudes related to problem-based learning, self-regulated learning skills and metacognitive skills, and to determine the relationship between attitudes related to problem-based learning, self-regulated learning skills, metacognitive skills and achievement.810 preclinical phase (year I, II and III) students of Hacettepe University, Faculty of Medicine took part in the study. Both quantitative and qualitative methods were used. The attitude scale for the problem-based learning, self-regulated learning scale and metacognition scale were developed, and used for gathering quantitative data. Qualitative methods were used to describe the attitudes related to problem-based learning, self-regulated learning skills, metacognitive skills. In gathering qualitative data, focus group interviewing was used to describe the students? perceptions of problem-based learning and deep interviewing for metacognitive and self-regulated learning skills.There was no statistically significant difference in attitude scores between gender, curricular language and types of students? secondary schools they graduated. There was a significant difference between phases and learning methodology used in the secondary schools. The attitude scores of phase-III students were lower than the others. The attitude scores of students who reported having previous exposure to learner-centred methods during secondary school were higher than the others.There was no statistically significant difference in self-regulated learning skills and metacognition scores between gender, curricular language and types of students? secondary schools but there was a significant difference between phases, learning methodology used in the secondary schools and achievement levels. In both of the scales, the scores of phase-III students were lower than the others. In both of the scales, students who reported having previous exposure to learner-centred methods during secondary school and who had higher achievement levels had higher scores than the others.There was medium relationship between attitude scores and self-regulated learning skills and metacognition scores of student?s; low relationship between attitude scores and achievement levels. There was high relationship between self-regulated learning skills and metacognition scores. There was low relationship between self-regulated learning skills, metacognition scores and achievement levels.The results of this study indicate the importance of a learner-centred curriculum in the attainment of metacognitive skills and self-regulated learning skills.