The use of fantasy and the representation of social reality in Christina Rossetti's works
Christina Rossetti'nin eserlerinde fantezinin kullanımı ve sosyal gerçeklerin betimlenmesi
  1. Tez No: 257071
  2. Yazar: MERVE SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE SEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Fantezinin kökeni sözlü ve yazılı edebiyatın başlangıcına dayanır. Özellikle toplumun sorunlarını eleştirmek için kullanılan fantezinin ondokuzuncu yüzyılda yeniden canlanmasının başlıca nedeni dönemin tarihsel, siyasal, dini, ekonomik ve toplumsal olaylarına bağlıdır. Endüstri Devrimi sonrası Britanya'sında, Viktorya Çağı'nın sorunlarından uzak; özellikle de sanayileşmenin, sömürgeciliğin ve materyalizmin neden olduğu olumsuz etkilerden arınmış yeni ve alternatif bir dünya ortaya koyan fanteziye yönelik artan bir ilgi vardı. Ancak, ironik bir şekilde bu alternatif dünya da gerçek dünyanın izlerini taşır.Fantezi sınıflar ve cinsiyetler arasındaki haksızlıkları ve eşitsizlikleri eleştirmek için kadın yazarlar tarafından da sıklıkla kullanılmıştır. Bu yazarlar arasında, Christina Rossetti fanteziyi toplumu ve değerlerini eleştirmek için hem bir edebi tür hem de bir yazım biçimi olarak şiir ve düzyazılarında kullanır. Peri masalı türünün sağladığı ifade rahatlığıyla Christina Rossetti eserlerinde toplumun çeşitli grupları arasındaki farklılıkları bu kavramların ne kadar göreceli olduğunu göstererek üstü kapalı bir şekilde eleştirir. Christina Rossetti fantastik eserlerinde öncelikle Viktorya Dönemi'ni düzenleyen kuralları sorgular ve böylece fantezinin bir kaçış edebiyatı değil aksine yeniden betimlediği çağla yakından ilgili olduğunu ortaya koyar. Rossetti'nin Goblin Market (1862), The Prince's Progress (1866) ve Sing-Song adlı başlıca peri masalı şiirleri çok katmanlı yapılarıyla çağın sosyal gerçeklerini yansıtmaları açısından önemlidir. Viktorya Dönemi'nin dini, sosyal, cinsel ve materyalist sorunları ile psikoanalitik gelişmeleri gibi başlıca olayları açısından incelenen bu eserlerin yanısıra Rossetti'nin Speaking Likenesses (1874), ?Hero? (1870) ve ?Nick? (1870) gibi kısa hikayeleri de yalın yüzeyleri altında yatan derin bir sosyal duyarlılığı ortaya koyar.Ondokuzuncu yüzyıl şairi olan Christina Rossetti fanteziyi Viktorya Çağı'nın problemlerini gözardı etmek için değil aksine bunları yeniden betimlemek ve eleştirmek için kullanır. Genel görüşlerin aksine, Rossetti fantezi yoluyla dönemin sosyal, dini, ekonomik ve cinsel sorunlarını ortaya koyar. Yaratığı bu fantastik dünyada Rossetti, çağının sosyal gerçeklerini sansüre uğrama korkusu olmadan yansıtır. Fantezi yoluyla, Christina Rossetti herkesçe bilinen ve görülenleri yeniden betimleyerek çağın beklentilerini yıkarken, aynı zamanda da Viktorya toplumunun gerçek dünyadan izler taşıyan bir başka portresini çizer.
Özet (Çeviri)
The origins of fantasy date back to the beginning of oral and written literature. Used primarily as a means to criticize the problems of the society, the main reason behind its revival during the nineteenth century is related to the historical, political, religious, economic and social issues. During the post-industrial Britain, there was a growing interest in fantasy as it offered a new and an alternative world that seemed to be far removed from the troubles of the Victorian age; particularly from the negative consequences of industrialism, colonialism and materialism. However, it is ironic to notice that this alternative world also bears the traces of the real one.Fantasy was widely used by Victorian female authors as well in order to criticize the injustices and inequalities between the classes and sexes. Among these writers, Christina Rossetti uses fantasy both as a genre and as a mode in her verse and prose to satirize the society and its values. Hiding beneath the safety of the fairy-tale genre, Christina Rossetti in her works covertly criticizes the disparities between various groups in the society illustrating how arbitrary these concepts are. In her fantastic works, Christina Rossetti mainly questions the rules that regulate the Victorian period and thus she puts forward the idea that fantasy is not an escapist genre but closely connected to the age it re-presents. Rossetti?s major fairy-tale poems such as Goblin Market (1862), The Prince?s Progress (1866) and Sing-Song are significant in terms of their multi-layered structure so as to expose the social realities of the age. Evaluated in relation to the major incidents of the Victorian period, such as religious, social, sexual and material strifes as well as psychoanalytical advancements, these works, in addition to Rossetti?s short stories such as Speaking Likenesses (1874), ?Hero? (1870) and ?Nick? (1870), reveal a deep social sensitivity behind their simplistic surfaces.As a nineteenth-century poetess, Christina Rossetti uses fantasy not as a means to avoid the troubles of the Victorian Age but in order to re-present and criticize its problems behind the veil of fantasy. Contrary to common assumptions, through fantasy Rossetti unveils the social, religious, economic and sexual problems of her period. In the fantastic realm of her works, she presents the social realities of her age without the fear of censorship. Through her representations, Christina Rossetti subverts the expectations of the age and draws a different picture of the Victorian society that carries elements of the genuine one through fantasy.