Class underground, class aboveground: Zonguldak mineworkers and their unions
Yeraltındaki sınıf, yer üstündeki sınıf: Zonguldak maden işçileri ve sendikaları
  1. Tez No: 257076
  2. Yazar: YASİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma Zonguldak maden işçilerinin gücünün nesnel ve öznel belirleyenleri hakkındadır. Üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde, Zonguldak bağlamına odaklanılarak, küresel ve ulusal ölçekte etkin olan yapısal ve kurumsal kuvvetlerin madencilerin iş yeri ve iş piyasası düzlemlerindeki güçlerine etkisi çalışılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, 1980 sonrası döneme ağırlık verilerek devlet-sermaye ilişkilerinin tarihsel gelişimi incelenmektedir. İkinci bölümde, maden işçilerilerinin sendikalarının örgütsel yapısı ve stratejileri çalışılmakta, böylece maden işçilerinin örgütsel gücü analiz edilmektedir. Bu amaç doğrultusunda ise, sendikanın üye tabanıyla, hukuki evrenle, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'yla ve siyasi partiler arasısındaki ilişkilerle münasebeti incelenmektedir. Üçüncü bölüm maden işçilerinin algıları hakkındadır. İşçilerin küresel, ulusal ve yerel düzlemlerde etkin olup sendikalarını ve kendilerini etkileyen yapısal, kurumsal ve ideolojik faktörleri nasıl algıladıkları ve bu faktörlere cevap olabilecek tepkileri nasıl kavramsallaştırdıkları bu bölümün konusudur. Bu sayede, maden işçilerinin algıları sendikalarının kapasitesine nasıl etki eder ya da ondan nasıl etkilenir sorularına cevap aranmaktadır. Bu tezin asli amacı işçi sınıfına ikili bir yaklaşıma duyulan ihtiyacın altını çizmektir. İşçi sınıfına, bir taraftan devlet ve sermaye arasındaki ilişkinin tesiri altında şekillenen üretim ilişkilerinde nesnel yapısal bir konum; diğer taraftan işçilerin deneyimleri, pratikleri davranışları, inançları, bilinçleri ve algılarıyla oluşan öznel kültürel bir oluşum olarak bakmayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research is on the objective and subjective determinants of the Zonguldak mineworkers? and their union?s power. It has three parts: First, it studies the effect of the structural and institutional forces functioning in global and national scale on the workplace and marketplace power of miners in the local context of Zonguldak. For this purpose, the evolution of the state-capital relations is studied through historical lenses with a specific emphasis on post-1980 era. Second, it inquires the mineworkers? union?s organizational structure and strategies to analyze the grounds of mineworkers? associational power. For this reason, it analyzes the historical development the union?s relation to its member base, the legal universe, TÜRK-İŞ and inter-party relations in Turkey. Third, it looks into the mineworkers? perceptions questioning how they make meaning of the structural, institutional and ideological dynamics taking place in global, national and local levels that effect on their union and themselves; and how they conceptualize possible responses to such dynamics. Through this, it reflects on how mineworkers perceptions inform and be informed by the capacity of their union. The ultimate aim of this study is to underscore the necessity of dual approach to working class. It recommends studying it as an objective structural position in the relations of production that is shaped in its interplay with the state and capital; and as a subjective cultural formation that is constituted by workers? experiences, practices, attitudes, beliefs, consciousnesses, and perceptions.