Isparta ili Çatoluk orman içi merasının vejetasyon yapısının belirlenmesi
Determination of vegetation structure of the Catoluk forest rangeland in Isparta province
- Tez No: 478358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER BABALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Isparta ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çatoluk ormaniçi merasında 2013 yılı vejetasyon döneminde yürütülen bu çalışmada, ormaniçi mera alanının bitki örtüsü özellikleri ile genel toprak özellikleri araştırılmıştır. Araştırma sahasında yer alan bitki türleri, bitki ile kaplı alan, botanik kompozisyon, topraküstü biyomas, toprakaltı biyomas, otlatma kapasitesi ve mera durumu gibi konuların incelenmesinin yanısıra, toprak özellikleri açısından da bazı genel özellikler belirlenmiştir. Araştırma alanı topraklarının tekstür sınıfı % 69.50 ile killi balçık olarak belirlenmiştir. Toprakların ortalama hacim ağırlığı değeri 1.196 g/cm3, pH miktarı 7.35 ile hafif alkalin, kireç miktarı % 5.09 ile orta kireçli, organik madde miktarı % 5.33 ile yüksek seviyede, tuzluluk miktarı ise 0.41 dS/m ile tuzsuz toprak olarak tespit edilmiştir. Çalışma sahasının vejetasyon yapısı incelenmiş ve mera alanında 33 familyaya ait 127 adet takson tespit edilmiştir. En çok taksona sahip familyalar sırasıyla 23 takson ile Asteraceae, 14 takson ile Lamiacea ve 10 takson ile Poaceae olarak belirlenmiştir. Çalışma sahasının bitkiyle kaplı alan değeri ortalama % 42.6 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca mera alanının botanik kompozisyonunun buğdaygiller % 52.44, baklagiller % 18.04 ve diğer familyalar ise % 29.52'sini oluşturmaktadır. Meranın topraküstü biyomas miktarı ortalaması 331.20 kg/da, toprakaltı biyomas miktarı ortalaması ise 398.80 kg/da bulunmuştur. Otlatma kapasitesi 184 BBHB olarak, mera durumu ise orta olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına dayanılarak, ormaniçi mera alanında genellikle yoğun otlatma baskısı olduğu ve mera vejetasyonunun tahrip edildiği görülmektedir. Bu durum ormaniçi meraların ıslah edilerek iyileştirilmesi ve uygun ıslah yöntemlerinin saptanmasıyla, otlatma baskısı da azaltılarak toprağı erozyona karşı koruyan kaliteli bitki örtüsünün arttırılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in Çatoluk forest rangeland located within the borders of the Aksu district of Isparta province during the vegetation period of 2013, the characteristics of the vegetation and the general features of the soil of the rangeland area in the forest were examined. In addition to examining plant species, plant-covered area, botanical composition, aboveground biomass, underground biomass, grazing capacity and rangeland condition in the study area, some general characteristics of the soil have also been determined. The texture class of the study area was determined to be clay loam with 69.50%. The average bulk density of the soil was determined to be 1.196 g/cm3, pH value to be 7.35 as slightly alkaline, lime content to be 5.09% as medium lime, organic matter content to be 5.33% as high level, salinity value to be 0.41 dS/m as non-saline. The vegetation of the study area was examined and 127 taxons belonging to 33 species were identified in the rangeland area. The species, which have the most taxons are Asteraceae with 23 taxons, Lamiaceae with 14 taxons, and Poaceae with 10 taxons. The mean value of the plant-covered area in the rangeland was determined to be 42.6%. Also, the botanical composition of the rangeland area consists of 52.44% Poaceae, 18.04% Fabaceae, and 29.52% other species. The average aboveground biomass of the rangeland area was determined to be 331.20 kg/da and the average underground biomass was determined to be 398.80 kg/da. The grazing capacity and the rangeland condition were found to be 184 animal units and medium, respectively. Based on the results of the research, it has been determined that there is an intensive grazing pressure on the forest rangeland and the vegetation in the rangeland area has been destroyed. This reveals the need to increase the quality vegetation to protect the land against erosion by decreasing the grazing pressure on the rangeland and rehabilitating the rangeland land in the forest by determining the proper rehabilitation method.