Çokkültürcülük ve medeniyetçi söylem arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Dönemi kimlik politikaları
Justice and Development Party's identity politics between multiculturalism and civilizational discourse
  1. Tez No: 475631
  2. Yazar: ADEM BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışma Ak Parti dönemi kimlik politikaları bağlamında Ak Parti'nin medeniyetçi söylemini ve buna yönelik farklı kimlik gruplarının değerlendirme ve eleştirilerini ortaya koymaya ve bunları eleştirel bir analizle değerlendirmeye çalışmaktadır. Çalışmanın amacı Ak Parti kimlik politikalarının kendisinden önceki siyasi hareketlerden farkının ne olduğunu ortaya koymak ve bu farklılıklar karşısında konunun muhatabı olan farklı kimlik gruplarının konuya bakışını irdelemektir. Bu hedefler doğrultusunda modern dünyada medeniyet kavramının ve medeniyetçi söylemlerin tarihî ve sosyolojik olarak değerlendirilmesi, ayrıca küreselleşme sürecinde ortaya çıkan ulus-devlet ve çokkültürlülük tartışmalarının bu medeniyetçi söylemlerle nasıl ilişkilendirilebileceği ortaya konmaya çalışılmaktadır. Öte yandan modernleşen Türkiye'de medeniyet kavramının ve medeniyetçi söylemin gelişim çizgisi ve bunun 1990'lı yıllarla beraber İslamcılığın dönüşümü ekseninde nasıl yeniden ortaya çıktığı irdelenmektedir. Böyle bir arka plandan sonra Ak Parti döneminde Türkiye'de hem medeniyetçi söylemin nasıl yeniden üretildiği ve hem de bunun kimlik politikalarıyla nasıl ilişkilendirildiği ele alınmıştır. Bunu yaparken yöntem olarak nitel yöntem kullanılmıştır. Bu kapsamda dokümantasyon tekniği kullanılmış ve resmî belgeler, söylemler, parti ve hükümet programları ve diğer dokümanlar incelenmiştir. İkinci aşamada ise bu politikaların ve söylemlerin sahadaki yansımalarına bakılmıştır. Bunu yaparken de derinlemesine görüşme tekniği ve yine dokümantasyon tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda hem ilgili kimlik gruplarının temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirilmiş ve hem de ilgili grupların yayınları taranmıştır. Tezin bulgularına göre, altı farklı başlık altında grupladığımız (Kürtler, Aleviler, Gayrimüslimler, Romanlar, milliyetçiler ve ulusalcılar ) farklı kimlik gruplarının Ak Parti dönemi kimlik politikalarında ciddi bir dönüşüm yaşandığını düşündükleri görülmüştür. Bu ciddi dönüşümle beraber laik ulus-devletin dışlayıcı vatandaşlık ve kimlik yaklaşımının terk edilerek, temel hak ve özgürlükler alanında ve kimliklerin kültürel tanınması alanında ciddi adımlar attığı düşünülmektedir. Ancak bu gruplar arasında yalnız ulusalcı kesimlerin kimlik politikaları alanında atılan adımları toptan reddettiği ve ulusçu-seküler paradigmaya dönülmesi gerektiğini savunduğu ortaya çıkmıştır. Bunun dışında Aleviler arasında bazı grupların Ak parti politikalarını asimilasyonist buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ancak ulusalcılar hariç bütün grupların atılan adımların yetersiz olduğunu ve nihai sonuca ulaştıracak tamamlayıcı adımların da atılması gerektiğini düşündükleri bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tries to elucidate civilizational discourse of Justice and Development Party in the context of its identity politics. It also tries to set forth and critically analyze the critiques and evaluations of different identity groups towards this way of identity politics. The aim of the study is to find what is new about the identity politics of Justice and Development Party comparatively to older political parties in Turkey. It also tries to find, in the face of these differences, what is the viewpoint of various identity groups who are concerned. In accordance of these aims, this study tries to evaluate the concept of civilization and civilizational discourse in terms of historical and sociological background. It also seeks to elucidate the relationship between nation-state and multiculturalism debates during globalization process with these civilizational discourses. On the other hand, it tries to find the lines of rise and advance of civilizational discourses in modern Turkey and its rediscovery in 1990s in the context of the transformation of Islamism. After such a background, we try to deal with the reproduction of civilizational discourse and its relevance regarding the identity politics in Turkey during Justice and Development Party period. Our method in doing this is qualitative method. We used documentation technique and examined official documents, discourses, party and government programs and other documents. In the second phase, we tried to observe the reflections of these discourses and identity politics in the field. Our research technique in doing this is the in-depth interview and documentation technique. In this context, we made in-depth interviews with the representatives of these groups concerned and surveyed their publications. According to the findings of the thesis, we found that different identity groups classified under six titles (Kurds, Alevis, non-muslims, Romanies, Turkish conservative nationalists and secularist nationalists) all thought that a serious transformation took place during Justice and Development Party period. It is found that they all thought that Justice and Development Party dismissed secularist nation-state's exclusionist citizenship and identity approach, and took big steps towards basic rights and liberties and identity-based cultural recognition rights. However, only secularist nationalists refuse the steps in identity politics of Justice and Development Party in toto among these groups and they proposed returning to the nationalist-secularist paradigm. In addition, some groups among Alevis thought that identity politics of Justice and Development Party is an assimilationist one. However, except secularist nationalists, all groups thought that the works done regarding identity politics is insufficient and government should take complementary steps towards final result.