The concept of certainty and implications of the view that knowledge does not require certainty
Kesinlik kavramı ve bilgi kesinlik gerektirmez görüşünün imaları
  1. Tez No: 257084
  2. Yazar: DİLEK ARLI ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin amacı bilginin kesinliği gerektirmediği görüşünün, ?biliyorum, ama emin değilim?, ?biliyorum, ama kesin değil?, ?biliyorum, ama yanılıyor olabilirim?, ?biliyorum, ama tersi de olabilir? gibi garip imalarını araştırmaktır. Bu amaçla kesinlik kavramı detaylı olarak incelenmiş ve kesinliğin bağlam duyarlı bir kavram olduğu belirtilmiştir Bir önerme bir bağlamda kesin iken diğer bir bağlamda kesin olmayabilir çünkü farklı bağlamlar kesinlik için farklı gerekliliklere sahiptirler.Bu tezde, bağlam duyarlı kesinlik anlayışının, bilginin kesinliği gerektirdiği görüşü ile birlikte belirttiğimiz ifadelerin garipliğine bir açıklama getirebileceği iddia edilmiştir. Çoğu bilgi felsefecileri, bilginin kesinliği gerektirmediği görüşünü savundukları halde, bu görüşün imalarına bir açıklama getirememektedirler. Bu çalışmada, söz konusu ifadelerin, bilginin bağlam duyarlı bir şekilde kesinliği gerektirdiği ile ilgili sezgimizi ifade ettikleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at investigating the odd implications of the view that knowledge does not require certainty such as the utterances ?I know p, but I am not certain that p?, ?I know p, but it is not certain that p?, ?I know p, but I may be wrong? and ?I know p, but it is possible that not-p?. In order to do that the concept of certainty is analyzed in detail. And it is indicated that certainty is a context sensitive term. A proposition may be certain in one context while it is not certain in the other context since different contexts have different requirements for certainty.In this thesis, it is claimed that the context sensitive understanding of certainty can give an account of the oddity of these utterances together with the view that knowledge indeed requires certainty. Though most epistemologists defend the view that knowledge does not require certainty, they cannot give an account of the implications of this view. In this study, it is stated that these utterances express our intuition concerning the view that knowledge requires certainty in a contextual way.