Semantics of empty names: Could vulcan have existed?
Boş isimlerin anlambilimi: Volkan var olabilir miydi?
- Tez No: 257093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Var olmayan şeylerden bahsetmek konuşmalarımızın büyük bir kısmını oluşturur. Onuncu gezegenden, Filojiston'dan, Loch Ness Canavarı'ndan ya da Yeti'den söz ettiğimizde, var olmayan şeylerden bahsetmiş oluruz. Var olmayandan bahsederken, genellikle, `Volkan' gibi boş (göndergesiz) özel isimler içeren cümleler kullanırız ve bu cümlelere sezgisel olarak doğruluk değeri (doğruluk ya da yanlışlık) atfederiz. Pek çok metafizik ve dilbilim kuramı bu sezgisel doğruluk değeri atfını açıklamakta zorlanır.Ben bu tezde olumsuzluk, olanaklılık ve olumsallık işleçlerini bulunduran ve boş isimler içeren model varoluşsal cümlelere yaptığımız doğruluk atıflarını tamamen anlambilimsel (semantik) düzeyde ve kullanımbilimsel (pragmatik) çözümlere başvurmadan açıklamanın mümkün olup olmadığını araştırıyorum.(C1) ?Volkan yoktur?, (C2) ?Volkan var olabilirdi? ve (C3) ?Herhangi bir P olası dünyası için, Volkan P dünyasında varsa, Volkan'ın Merkür'ün yörüngesinde düzensizlik yarattığı olumsal olarak doğrudur? cümlelerini iki anlambilim (semantik) kuramı (Doğrudan Gönderme Kuramı ve Betimler Kuramı) bağlamında ve `Yokluk Bilmecesi'yle ilgili son tartışmalarla ilişkilendirerek inceliyor, nispeten basit (olumsuzluk ve olanaklılık işleçlerini içeren) model varoluşsal cümlelere [(C1) ve (C2) gibi] yaptığımız doğruluk atıflarının tamamen anlambilimsel (semantik) düzeyde açıklanabildiğini ancak daha karmaşık (olumsallık işlecini içeren) model varoluşsal cümlelere [(C3) gibi] yaptığımız doğruluk atıflarının anlambilim (semantik) çerçevesinde açıklanamayacağını savunuyorum.
Özet (Çeviri)
Speaking of things that do not exist constitutes a significant part of our conversations. It happens when we talk about such things as the tenth planet, Phlogiston, the Loch Ness Monster or the Yeti. When speaking of what doesn?t exist, we usually employ sentences containing empty proper names (i.e. proper names without referents) such as `Vulcan? and we intuitively attribute truth value (i.e. truth or falsity) to such sentences. Many metaphysical and linguistic theories have difficulty in accounting for these intuitive attributions of truth value.In this thesis, I explore whether it is possible to explain the intuitive truth attributions we make to existential modal sentences involving the operators of negation, possibility and contingency and containing empty names purely at a semantic level.Analyzing (S1) ?Vulcan doesn?t exist?, (S2) ?Vulcan could have existed? and (S3) ?For any possible world P, if Vulcan exists in P, that Vulcan is causing perturbations in Mercury?s orbit is contingently true? within the framework of two semantic theories (i.e. the Theory of Direct Reference and the Theory of Descriptions) and in relation to the current debates on the Puzzle of Non-Existence, I argue that though it is possible to explain our intuitions in attributing truth to relatively simple (i.e. involving such modal operators as negation and possibility) existential modal sentences containing empty names [such as (S1) and (S2)] purely at a semantic level, it doesn?t seem possible to explain our intuitions in attributing truth to examples of more complex (i.e. involving such modal operators as contingency) existential modal sentences containing empty names [such as (S3)] exclusively within the framework of semantics.