The wall and the nonviolent anti-wall movements: Understanding the change in the politics of Israel-Palestine
Duvar ve şiddet içermeyen sosyal hareketler: İsrail-Filistin politikasındaki değişimi anlamak
  1. Tez No: 257092
  2. Yazar: ESRA BAKKALBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma Batı Şeria Duvarı'nın inşaatının başlamasından sonra İsrail-Filistin politikasında yaşanan evinimin nedenini anlamak için şiddet içermeyen sosyal hareketler ile Batı Şeria Duvar projesi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Duvar ve şiddet içermeyen duvar karşıtı hareketler arasındaki ilişki zincirleme bir etkileşim yaratarak diğer aktörleri etkilemiş ve İsrail-Filistin politikasında değişimlere neden olmuştur.Bu araştırma iki tür veri üzerine kurulmuştur. Bunlardan ilki araştırmada incelenen üç duvar karşıtı hareketin internet sitelerinden, gazete makalelerinden ve hareket önderlerinin beyanatlarından oluşan söylemsel verilerdir. Kullanılan ikinci veri seti ise incelenen hareketlerden her birinden eylemcilerle yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda elde edilen verilerdir. Bu hareketlerin Duvar ile ilişkisi ve bunun sonucunda ortaya .ıkan değişim bu veriler ışığında incelenmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuşlar gösteriyor ki Duvar inşası İsrail-Filistin mücadelesi içerisinde yer alanlar aktörleri konumlarını yeniden belirlemeye zorlamıştır. Özellikle Duvar'ın sosyal hareketler ile olan ilişkisinin öngörülmemiş politik dönüşümler yaratmıştır. Bu araştırma İsrail-Filistin mücadelesini farklı bir açıdan inceleme fırsatı vermekte ve Batı şeria Duvarı'nın insan olmayan (nonhuman) bir politik aktör olarak nasıl bir eyleyiciliği olabileceğini ve bölge politikasını nasıl etkileyebileceğini göstererek politika bilimi için yeni bir araştırma alanı açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relation between nonviolent social movements and the West Bank Wall in order to understand the changes occurred in the politics of Israel-Palestine after the construction of the Wall. The relation between nonviolent anti-wall movements and the Wall created a chain reaction, affected other actors and changed the politics of Israel-Palestine.The research draws on two primary sets of data. The first is the discursive data collected from anti-wall movements? websites, newspapers and public statements of three anti-wall movements analyzed within this study. The second set of data is the in-depth interviews conducted with activists from each of three movements. The relation of these movements to the Wall and the related political changes are analyzed under the light of these data.The results of the study show that the construction of the Wall enforced actors of the politics of Israel-Palestine to find new positions. Especially the Wall?s relation to social movements created unexpected political changes. This study gives the possibility of studying the conflict of Israel-Palestine from a different angle and opens a new field for political science studies by studying how the West Bank Wall can have an agency as a nonhuman actor and affect the politics of the region.