Impacts of service oriented architecture (SOA) on enterprise systems and organizational structures
Hizmet yönelimli mimarinin (HYM) işletmelere ve organizasyonel yapılara etkileri
  1. Tez No: 257106
  2. Yazar: İHSAN BİREKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR DÖĞERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Global ekonominin hızla değiştiği günümüzde, kurumlar iş dünyasının sürekli değişen gereksinimlerini karşılayabilmek için yeterince esnek ve çevik olmak zorundadırlar. Bu amaca ulaşabilmek için atılacak en önemli adımlardan bir tanesi de bilgi teknolojileri sistemlerinin hizmet yönelimli mimari (HYM, ing. Service Oriented Architecture (SOA)) kullanılarak tekrar düzenlenmesidir. Bu şekilde kurum, uçtan uca akışların sorunsuzca yürütülmesini ve kurum genelinde entegrasyonu sağlamış olacaktır. Ancak, HYM'nin gerçekten başarılı olabilmesi için kurum HYM'yi sadece teknolojik bir değişiklik olarak görmemeli ve kurumun organizasyonel ve davranışsal yapısında da değişikliklere gitmelidir, zira başarılı HYM dönüşümleri kurum içerisinde birçok seviyeden kişinin katılımını ve birlikte calışmasını gerektirmektedir. Bu araştırmada, HYM dönüşümleri sırasında kurum yapısında gerçekleşmesi muhtemel değişiklikleri detaylı bir şekilde irdelemek amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle kısaca HYM tanımı, temel kavramları ve zorlukları üzerinde durulacaktır. Daha sonra kurumda yapılması öngörülen degişiklikler açıklanacaktır. Son olarak da anket ile toplanan veriler üzerinde yapılan analizlerin sonuçları sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In today?s fast-paced global economy, organizations need to be focusing on becoming agile and flexible enough support dynamically changing business requirements in this on demand environment. One of the most critical steps towards this objective is aligning IT systems using service oriented architecture (SOA) to enable end-to-end business process orchestration and enterprise integration. On the other hand, the real value of SOA will be realized when SOA overarches technology and is extended to improve the organizational structure and behavioral model of the organization as successful SOA implementations require cooperation and involvement on many levels. In this paper, the possible changes needed to be introduced during SOA transformation will be examined in detail. Initially a description, main concepts and challenges of SOA will be briefly explained. Then, the changes to be introduced in the organizations will be provided. Finally, the results of the analysis performed on the collected survey data will be presented.