The Republican People's Party: Ideology and organization (1992-2007)
Cumhuriyet Halk Partisi: İdeoloi ve örgüt (1992-2007)
  1. Tez No: 257110
  2. Yazar: LEVENT ÖNEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez 1992 ve 2007 yılları arasında CHP'nin ideolojik ve örgütsel karakterini analiz etmektedir. CHP, ideolojik yelpazenin sol kanadında gösterilmesine karşın aslında merkez sağ bir partidir. 1970'lerin populist CHP'sinden ziyade otoriter ve milliyetçi tek parti döneminin bir devamıdır. Diğer bir deyişle CHP'nin ideolojik karakteri temelde sağ bir ideoloji olan Kemalizmle uyum içindedir. Kemalizmle hiçbir hesaplaşmaya girmeyen parti özellikle 2002 seçimleri sonrası bu ideolojinin milliyetçi ve devletçi yönlerini iyice vurgulamıştır. Diğer bir deyişle kendisini sağ partilerden ayıracak bir tutumu kalmamıştır. Siyasal açıdan milliyetçi ve elitistir. Halkın taleplerini siyaset sahnesinde taşıyıp temsil etmekten ziyade ordu ve yargıyla siyasi gündemi yönlendirmeye çalışmaktadır. CHP'nin siyasi söylemini ve pratiğini şekillendiren temel kavramlar ulusal çıkar, ulusal güvenlik, ulus devlet, laiklik ve üniter devlettir.. Bu tez CHP'nin örgütsel yapısının ideolojisi üzerindeki etkilerini de inceledi. Bir program partisinden oy ve koltuk avcısı bir partiye dönüşen CHP neo-liberal paradigmaya alternatif bir program öneremediği için belli bir oy kitlesini koruyabilmek ve 80 sonrası artan sağ tabandan pay alabilmek için milliyetçilik ve Kemalist sembolleri daha fazla vurgulamıştır. CHP'nin belli konularda sınırlı muhalefeti olsa da neo-liberal kapitalizme karşı ciddi bir eleştirisinde bulunmadı. Partinin neo-liberalizme, küreselleşmeye yönelik eleştirileri de sosyal adalet, eşitlik gibi kaygılardan ziyade ulus devlet ve ulusal çıkarların korunmasıyla ilgilidir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the ideological and organizational character of the Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) between 1992 and 2007. Although the CHP is put on the left on the ideological spectrum, it is actually a center right party. It is a continuation of authoritarian and nationalist one-party CHP rather than a continuation of the populist CHP of 1970s. In other words, the ideology of the CHP is in harmony with Kemalism which was a right-wing ideology in its essence. The nationalist and statist character of this ideology was emphasized much more after 2002. In other words, there was no meaningful difference that distinguishes from other nationalist right wing parties. The political ideology of the CHP is statist and elitist. Rather then heeding and representing popular demands, it tries to shape political agenda through the military and the judiciary. The main concepts that shape the political discourse and practice of the CHP are national interest, national security, nation-state, secularism and unitary state. Thus, the CHP discourse has similarities with that of 12 September military which carried the discourse of national unity and security to fascist corporatist levels. This thesis also searched fort the influence of CHP organization over its ideology. The CHP which was turned into a vote and office seeking party increased its emphasis on nationalism and Kemalist symbols since it could not offer an alternative program to neo-liberal paradigm. The CHP never made a serious criticism of neo-liberal agenda apart from piecemeal objections in certain issues. The criticisms of the party to neo-liberalism and globalization were related not to concerns of social justice and equality, but concerns about preservation of nation state and national interest.