The relationship between maternal emotional awareness and emotion socialization practices
Annelerde duygulanım ve erken çocukluk dönemindeki duygu sosyalizasyonu
  1. Tez No: 257109
  2. Yazar: SAFFET ZEYNEP ATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FEYZA ÇORAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma annelerin duygusal farkındalığının çocukların sosyal ve duygusal yetkinlikleri üzerindeki doğrudan etkilerini ve duygu sosyalizasyonu davranışları aracılığıyla olan dolaylı etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. 3-6 yaş arasındaki 106 çocuk ile anneleri ve anaokulu öğretmenleri çalışmaya katılmıştır. Öncelikle bir grup anne ile (N=31) yarı-yapılandırılmış bir görüşme yapılarak Türk annelerinin duygu sosyalizasyon davranışları incelenmiştir. Daha sonra tüm anneler bir duygu sosyalizasyonu ölçeği ve bir duygusal farkındalık ölçeği doldurmuşlardır. Annelerle öğretmenler çocukların sosyal ve duygusal yetkinlikleriyle ilgili anketler doldurmuşlardır. Kalitatif görüşme analizleri kullanılmış olan duygu sosyalizasyonu ölçeğindekilere benzer temalar ortaya koymuştur. Görüşmelerde ayrıca Türk kültür değerlerini (örn. ?duygusal bağlılık?) yansıtan duygu sosyalizasyonu davranışları da görülmüştür. İstatistiki analizler sonucunda düşük seviyede duygusal farkındalığı olan anneler daha fazla negatif duygu sosyalizasyonu davranışlarında bulunuş ve çocuklarını daha dengesiz ve negatif olarak değerlendirmişlerdir. Anne eğitimi ile çocuğun cinsiyeti değişkenlerinin diğer değişkenler üzerinde kuvvetli etkileri olduğu bulunduğundan bu iki değişken kontrol edilerek analizler yapılmıştır. Negatif duygu sosyalizasyonu davranışlarının anne duygusal farkındalığının çocuk dengesizliği/ negatifliği üzerindeki etkisine aracılık yaptığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated direct and indirect relations between mothers? awareness of their own emotions and children?s social and emotional competence through their emotion socialization practices. The sample consisted of 106 mothers, their 3-6 year old children and their teachers. A semi-structured interview was initially conducted with a small subsample of mothers (N=31) to delineate the emotion socialization practices of Turkish mothers. In the second step of the study, all mothers filled out an emotion socialization scale and a scale to assess maternal emotional awareness. Mothers and teachers rated children?s social and emotional competence. Qualitative interview analyses revealed similar themes with the commonly used emotion socialization scale. Distinct emotion socialization practices reflecting the values of the Turkish culture such as emotional interdependence were also discerned. Results of the quantitative analyses revealed that mothers low in emotional awareness used higher levels of nonsupportive emotion socialization practices and rated their children as more labile/negative. Given that maternal education and gender were both significantly associated with nonsupportive practices and mother ratings of child lability/negativity, they were controlled for in the mediation analysis. Nonsupportive emotion socialization practices were found to fully mediate the effect of maternal emotional awareness on child lability/negativity.