The local culture of in vitro fertilization in Turkey: Women's narratives of 'test-tube baby' technologies
In vitro fertilizasyonun Türkiye'deki yerel kültürü: Kadınların tüp bebek teknolojileri anlatıları
  1. Tez No: 257111
  2. Yazar: BURCU MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AHISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Sosyoloji, Biotechnology, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınların In Vitro Fertilizasyon(IVF) anlatıları yoluyla, Türkiye'de kadınlar ve tüp bebek teknolojileri arasındaki karmaşık ilişkiyi analiz etmektir. Bu çalışma Türkiye yerel bağlamında bu global biomedikal teknolojinin üretilme, kullanılma, deneyimlenme ve anlatılma biçimlerine odaklanmaktadır. Bu çalışmada, bu süreçler birbiriyle yakından ilişkili üç temel nokta üzerinden tartışılmaktadır. İlk olarak, Türkiye'de IVF'nin ?yerel kültürü? nü üretmek için bir araya gelen temel sosyal süreçler ve aktörler incelenmektedir. Bu üretimin hukuki, dini, ekonomik ve popüler koşullarına odaklanılmaktadır. Bu üretim sürecinde IVF tıbbi bir tedavi olarak tanımlanmakta, infertilite(kısırlık) tıbbi bir hastalık olarak nitelenmekte ve ?çift? IVF'nin hasta birimi olarak kurgulanmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de tüp bebek teknolojilerinin yerel üretiliş biçimine bakarak, iktidar ilişkilerinin bilim ve tıbbın işleyişine içkin olduğunu ortaya koymaya amaçlamaktadır. İkinci olarak, IVF alanında üretilen ?çift? kurgusuna ve kadınların bu süreçte ?çift olma? anlatılarına odaklanarak, tüp bebek teknolojisinde cinsiyetin nasıl rol oynadığı tartışılmaktadır. Son olarak, IVF dünyasını saran umut söylemi sorunsallaştırılmaktadır. Umut söylemi üzerinden tüp bebek teknolojisi ?kısır? çiftler için bir mucize teknolojisi olarak temsil edilmesine rağmen, kadınların anlatıları farklı bir IVF resmi sunmaktadır. Bu çalışma, kadınların anlatılarının onların tüp bebek deneyimlerinin göz ardı edilmiş yönlerine ışık tutacağını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the complex relationship between women and test-tube baby technologies in Turkey through women?s narratives of In Vitro Fertilization (IVF). This study focuses on the ways in which how these global biomedical technologies are produced, practiced, experienced and narrativized within the local context of Turkey. In this study, these processes are discussed over the three basic interrelated points. Firstly, the major social processes and actors that converge to produce ?the local culture? of IVF in Turkey are examined. It is mainly focused on the legal, religious, economic and popular conditions of its production, through which IVF is defined as a medical treatment, infertility is described as a medical disease and the couple is constructed as a patient unit of IVF. By examining the local production of test-tube baby technology in Turkey, this study aims to reveal that power relations are at stake in the practice of science and medicine. Secondly, it is discussed how gender is at play in the practice of test-tube baby technologies by focusing on the construction of ?the couple? within the field of IVF and women?s narratives of ?becoming a couple? in this process. Finally, the discourse of hope surrounding the world of IVF is problematized. Although through hope discourse test-tube baby technology is represented as a miracle treatment for ?infertile? couples, women?s narratives of IVF reveal quite different picture of IVF. This study claims that women?s narratives shed light on the ignored parts of their test-tube baby experiences.