Zihin engelliler iş okullarındaki öğretmenlerin mesleğe hazırlık etkinlikleri ve öğrencilerin mesleki yeterliklerine ilişkin görüşleri
The opinions of teachers working in vocational schools for children with mental retardation about the job preparation activities and vocational competencies of students
  1. Tez No: 257131
  2. Yazar: ERCAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA CAVKAYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma ile zihin engellilere yönelik iş okulları atölyelerinde görevli eğitici personelin, mesleğe hazırlık becerilerine yönelik etkinliklerine yer verme durumlarının ve atölye öğretmenlerinin, son sınıf öğrencilerinin mesleğe hazırlık becerilerindeki yeterlik düzeyleri ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Marmara Bölgesi'ndeki beş iş okulunun atölyelerinde görevli 15'i atölye öğretmeni olmak üzere 25 eğitici personel ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma betimsel bir çalışmadır. Eğitici personelin %51,14'ü zihin engelli öğrencilerin öğretim programlarında mesleğe hazırlık becerilerine yönelik etkinliklere sık sık; %40,57'si bazen yer vermekte; %8,29'u ise hiç yer vermemektedir. Mesleğe hazırlık becerilerinde atölye öğretmenlerinin %37,7'si öğrencileri yeterli; %42,17'si kısmen yeterli ve %20,13'ü ise yetersiz olarak görmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the frequency of the activities directed towards the occupational preparation capabilities of the instructing personnel on duty in the schools for children with mental retardation and determine the sufficiency levels of the senior level students occupational preparation capabilities. The research was conducted with 25 instructing personnel. The research is a descriptive study aiming towards situational determination. Troughout the educational program for the children with mental retardation, most of the instructors (%51,14) make frequent activities towards occupational preparation skills; %40,57 of the instructors make sometimes; %8,29 of the instructors do not make any activities at all. According to the %37,7 workshop instructors, of the senior students are competent; %42,17 are partially competent; %20,13 are not competent.