A qualitative investigation of maternal representations in pregnancy and early motherhood
Hamilelik ve erken annelik döneminde annelik temsillerinin kalitatif incelemesi
- Tez No: 257146
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER OKMAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 462
Özet
Bu çalısma annelerin ben ve ötekilerle ilgili annelik temsillerini arastırmayı veannelik kimliğinin edinim süreci hakkında bir anlayıs gelistirmeyi hedeflemistir.Çalısmanın örneklemi 6-12 aylık bebeklerinin cinsiyetleri bakımından esit sekildeayrılmıs 10 ilk defa anne olmus kadından olusmaktadır. Veriler, anneleringebeliklerinden itibaren temsilsel ve iliskisel bakımlardan öznel deneyimlerineodaklanan yarı yapılandırılmıs bir görüsmeyle toplanmıs ve Stern'un ?annelik temsillerikümesi? kavramına (1995) dayanarak anlatım analizi yöntemiyle yorumlanmıstır.Çalısmanın sonuçları, anneliğin temsilsel ve iliskisel deneyimlerini etkileyenbelirli kültürel faktörler olsa da, dört ortak temayla birlikte bu örneklemdeki Türkanneleri için bir annelik temsilleri kümesinin varlığını ortaya koymustur. Anlatımlarbebek cinsiyetinin annelerin temsillerinde fark yarattığını göstermistir; kız annelerininbebekleriyle ilgili temsilleri oğlan annelerininkine kıyasla daha çok yansıtmaya isaretetmektedir. Katılımcıların kisi-olarak-ben kimliklerini anne-olarak-ben kimliklerindenve anne-olarak-ben kimliklerini de kadın-olarak-ben kimliklerinden ayırmaktazorlandıkları görülmüstür. Annelerin anneleri, esleri, ve babalarıyla iliskilerini vetemsillerini yeniden düzenledikleri kanıtlanmıstır. Sonuçlar annelik temsilleri vealgılanan annelik yeterliliği arasında doğrudan bir iliskiye isaret etmese de, annelikdurumlarında bebeklerinin cinsiyetlerine dayalı farklılıklar belirmistir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore the maternal self and object representationsand develop an understanding of the course of maternal identity formation. The sampleof the study consisted of 10 primiparous mothers, equally divided on the sex of theirinfants whose ages ranged between 6 to 12 months. The data gathered through a semistructured interview with the participants, focused on their subjective experiences inrepresentational and relational aspects from pregnancy onwards, and was interpretedthrough a narrative analysis approach, based on Stern?s ?motherhood constellation?construct (1995).The results of the study evidenced the existence of a motherhood constellationfor this sample of mothers in Turkey with its four common themes, with some specificcultural factors influencing representational and relational experiences of motherhood.The narratives revealed a gender based difference in mothers? representations; mothersof daughters indicated more projection in their reflections for their infants than mothersof sons. Participants had difficulties in separating self-as-person from self-as-mother andself-as-mother from self-as-woman identities. It is evidenced that mothers reorganizetheir relationship with and representations of their own mothers, husbands, and fathers.Though the results did not signify a direct relationship between maternal representationsand perceived maternal efficacy, gender based differences appeared in mothering cases.