The charge of anthropomorphism in animal behavior: A philosophical analysis
Hayvan davranışında antropomorfizm suçlaması: Felsefi bir analiz
- Tez No: 257160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KILINÇ, PROF. DR. FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Antropomorfizm, hayvanları zihin sahibi varlıklar olarak yorumlama çalışmalarında sıkça karşılaşılan bir eleştiridir. Antropomorfizmin bilim yaparken kaçınılması gereken bir hata olduğuna inanılsa da, aslında antropomorfizm iyi anlaşılmış bir hata olmaktan ziyade eleştiri amacıyla kullanılan bir terimdir. Ortada, antropomorfizm hatasından ziyade, antropomorfizm suçlaması vardır.Bu tezde, antropomorfizm suçlamasının ne anlama geldiği ve geçerli bir eleştiri olup olmadığı incelenmiştir. İlk olarak, antropomorfizm suçlamasında işaret edilen hatanın ne olduğu açıklanmıştır. İkinci olarak, bu suçlamanın alabileceği iki farklı şekle odaklanılmış ve bu suçlamaların arkasında yatan varsayımlar ortaya çıkartılmıştır. Bu varsayımların değerlendirilmesi antropomorfizm suçlamasını temellendiremediklerini göstermektedir. Üçüncü olarak, antropomorfizm suçlaması bilişsel etoloji alanından gerçek bir çalışmaya uygulanmış ve ciddi bir eleştiri olmayı başaramadığı gösterilmiştir. Sonuç olarak, genelde varsayılanın aksine, antropomorfizmin ciddi bir eleştiri olmaktan uzak olduğu ve hayvan zihni çalışmalarındaki ciddi soruları bulandırdığı iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anthropomorphism has been a common criticism of the attempts to interpret nonhuman animals as subjects of psychological attributes. It is held that anthropomorphism is a fallacy which must be avoided to do good science. However, far from being a well defined and properly understood fallacy, anthropomorphism is a term which is used casually as a criticism. There seems to be a charge of anthropomorphism, rather than a fallacy of anthropomorphism.In this thesis, I examine the charge of anthropomorphism in an attempt to understand what it means and whether it is a valid criticism. First, I explicate the nature of the error implicated in the charge of anthropomorphism. Second, I focus on two different forms this charge can take in the context of animal behavior and bring to the fore the presuppositions which ground these charges. A thorough evaluation of these presuppositions shows that they cannot provide a solid foundation for the charge of anthropomorphism. Third, I apply the charge of anthropomorphism to a real study from cognitive ethology as an example and show that it fails to be a serious criticism. I conclude that in the context of animal behavior, anthropomorphism does not refer to a serious fallacy as usually supposed, and that it obscures real questions that arise in the study of nonhuman animal mentality.