Animals as humans or humans as animals? A Study of human and animal relationship in Robert Henryson's Morall Fabillis
İnsan olan hayvanlar mı yoksa hayvan olan insanlar mı? Robert Henryson'ın Morall Fabillis'indeki insan ve hayvan ilişkisi
- Tez No: 399645
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Fabl yapısal olarak iki bölümden oluşan bir türdür ve anlatı bölümündeki insanlaştırılmış karakterler ders bölümünde bir hakikate işaret eder. Klasik dönemden Ortaçağ'a kadar köklü bir değişime uğramadan gelmiş birkaç türden biridir. Bu süre zarfında, fabllar genellikle okullarda Latince öğretiminde ve vaizler tarafından zaman zaman exampla olarak kullanılmıştır. Ancak, 12. yüzyıldan sonra, fabl, ciddi bir edebî tür olarak popüler olmaya başlamış ve giderek artan bir yazar kitlesi bu fablları dinî ve sosyal eleştiri amaçlarına uyarlamaya başlamıştır. Bu açıdan İskoç şair Robert Henryson (c. 1430 – c. 1506 ) fabl türünü ciddi bir edebî tür olarak gören ve yaşadığı zamanın şartlarına uyarlayan en önemli şairlerden biridir. Henryson'ın fabl türünü kullanmasının asıl nedeni, içinde yaşadığı toplumda artmakta olan yozlaşmayı ve günahkârlığı dile getirmek ve insanları erdemli olmaya teşvik etmektir. Bu yönleriyle fabl türü, kullandığı hayvansı karakterler aracılığıyla Henryson'a ihtiyacı olan örnekleme fırsatını verir. Ancak Henryson kendisini sadece bu hayvansı karakterlerle sınırlamaz, aynı zamanda da melez ve insansı olmak üzere iki yeni karakter türü yaratır. Bu amacı gerçekleştirmek adına insanların melekler ve hayvanlar arasında gösterildiği Büyük Varoluş Zinciri kavramını kullanır. Böylece, insanların hayvansı güdülerine ve dünyevi arzularına yenik düşüp mantığı bir kenara bıraktıklarında, hayvanlardan farksız olacağını gösterir. Bu sebeple, bu çalışmanın amacı Robert Henryson'ın Morall Fabillis'indeki karakterleri insanları hayvani yapan dünyevi arzular teması ışığında analiz etmek ve şairin bu türü ahlaki açıdan insanlara öğüt vermek üzere nasıl kullandığını göstermektir. Karakter analizi, fabldaki karakterleri değerlendirerek, her bir karakterin sahip olduğu özellikleri belirleyerek ve aynı özellikleri sergileyen karakterleri aynı karakter türü altında gruplayarak yürütülmüştür. Bu doğrultuda, üç karakter türü gözlenmiştir: hayvansı, melez ve insansı. Böylece eseri oluşturan on üç fablın altısı hayvansı karakterleri, beşi melez karakterleri ve ikisi insansı karakterleri içermektedir. Hayvansı karakterlerin yanı sıra, Robert Henryson'ın Morall Fabillis'te dünyevi arzular ana temasını anlatı bölümünün tam ortasına taşımasına olanak veren melez ve insansı karakterleri kullandığı ileri sürülmüştür. Bu yüzden, farklı karakter türleri ana temayı tekrardan vurgulamış ve hikâye bölümünü alınacak ders bölümü kadar önemli kılmıştır. Dahası, bu fabllar yükselen ve alçalan bir düzen içinde hayvansı karakterlerden insansı karakterlere ardından hayvansı karakterlere geri dönüş yapacak şekilde düzenlenmişlerdir. Eserdeki bu düzen, insanın Büyük Varoluş Zinciri'ndeki aradalığını anımsatır, böylece eserin insanın melekler ve insanlar arasındaki pozisyonu temasına tekrardan vurgu yapar. Sonuç olarak, Henryson'ın, fabl türünü Hristiyan ahlaki dersleri ve insanları günahtan kaçınıp, kendi mantığını kullanmaya davet etmesi için kullandığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, bunu o kadar karmaşıklaştırmıştır ki diğer fabl koleksiyonlarının aksine bütün eser, karakter oluşumunda, fablların eser içindeki düzenlemesinde, fablların anlatı ve hikaye bölümlerinde var olan insanlardaki dünyevî arzular temasının etrafında şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fable is a literary genre that is structurally bipartite, and the anthropomorphised characters in the narrative part illustrate a truth in the moral part. It is one of the few literary genres that has come down from the classical times to the Middle Ages without undergoing a dramatic change. During this time, it was mostly used as a school text for teaching Latin and occasionally used as exampla by the preachers. However, after the twelfth century, it became popular as a serious literary genre, and a growing number of authors began to appropriate the genre for their own purposes of social and religious criticism. In this respect, Scottish poet Robert Henryson (c. 1430 – c. 1506 ) is one of the most important representatives of these fabulists who regarded the fable genre as a serious form of literature and appropriated it to the time period he was living in. Robert Henryson's main reason in employing the fable genre was to express the growing corruption and sinfulness among people in his time and to motivate people to be virtuous. In this regard, the fable genre presents an ideal analogy for him with its animal characters. However, he does not confine himself only to animal-like characters of a traditional fable, but creates two additional character types which are namely hybrids and human-like characters. To that end, he employs the concept of the Great Chain of Being where humans are presented between the angelic and the bestial. Thus, he shows in the fables that when humans indulge in their carnal appetites and worldy temptations and neglect reason, they become indistinguishable from animals. For this reason, the purpose of this study is to analyse the characters of Robert Henryson's Morall Fabillis in relation to the theme of carnality which makes humans bestial and to illustrate how the poet utilises this genre to advise people moralistically. The character analysis has been conducted by evaluating the characters within the fables, determining the characteristics each character has, and grouping these characters that display similar characteristics under the same character type. In this regard, three character types are observed: animal-like, hybrid and human-like. Hence, out of the thirteen fables that constitute the work; six fables include animal-like characters, five fables include hybrid characters and two fables include human-like characters. It is argued that along with the animal-like characters, Robert Henryson's use of the hybrid and human-like characters within the narrative part allows him to situate his main theme of carnality in the middle of the narrative part. Hence, various character types re-emphasise the main theme and make the narrative part as important as the moral part. What is more, these fables are arranged in an ascending and descending order from animal-like characters to human-like and then back to animal-like. This arrangement in the work suggests human's in-between condition in the Great Chain of Being, thereby stressing the work's main idea of human's position between angels and animals. As a result, it is concluded that Henryson employs the fable genre for Christian moralisation to invite man to use his reason and avoid sin. Besides, he makes it more intricate so that unlike any other fable collection, the whole work is unified around the theme of carnality in humans which is present in the character formations, in the arrangement of the fables within the work, the narrative and the moral part of the fables.