Cognitive dynamics of scientific curiosity
Bilimsel merakın bilişsel dinamikleri
  1. Tez No: 257191
  2. Yazar: AHMET SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN İNAN, PROF. DR. A. SUMRU ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin amacı bilimsel merakın güdülenimsel yönünü, yani seçicilik özelligini,etkileyen bilissel dinamiklerle ilgili bütünlestirici bir perspektif gelistirmektir. Buperspektif hem bireysel dinamikleri hem de bu dinamikler arasındaki etkilesimlerinsonuçlarını analiz eder. Tezde bilimsel merak, literatürde özgül epistemik merakolarak adlandırılan merak türünün alt kategorisi olarak sınırlandırılmıs vegörüngüleri sistematik olarak anlamlandırmaya yönelik içkin bir güdülenim olaraktanımlanmıstır. İnsan zihninin, kendileri aracılıgıyla görüngüleri anlamlandırdıgıanlam sistemleri yaratmasını, en yüksek ifadesini dilde bulan tümleme kapasitesininmümkün kıldıgı öne sürülmüs ve anlamlandırmanın sistematik yönü ve bununtümleme kapasitesiyle iliskisi tartısılmıstır. Bilimsel merakın tanımının ayrıntılarınainildikten sonra, bilimsel merak güdüleniminin yönünü etkileyen bilissel dinamikleredair bulgulara ulasmak için, insandaki simgesel kapasitenin ortaya çıkısı vesüreçlerine dair bir arastırma yapılmıstır. En temel tanımlayıcı çerçeve olarak,tümleyici dinamik, nihai referans noktası potansiyel olarak her sey olan ve birmerkeze ve çevreye sahip olan dinamik bir anlamlar sistemi yaratma ve bu sistemiçerisinde etkinlik gösterme olarak tanımlanmıstır. Bu temel güdülenimsel dinamiginalt dinamikleri olarak islev gören diger bilissel dinamikler ilgi dinamigi, genislemedinamigi, tamamlama dinamigi, hiyerarsik dinamik ve mükemmellestirmedinamigidir. Bu tez literatüre su dört katkıyı yapmayı hedeflemektedir: (1) Çocukmerakının dagınıklıgını ve merakın `ilgilerden bagımsızlık' baslıgı altında felsefeliteratüründe tartısılan özelligini açıklayan, bilimsel merakın en temel dinamigininkapsayıcı bir tanımlamasını önermek; (2) çocuk soruları hakkındaki çalısmalardangelen kanıtlara dayanarak bilimsel merakın genel bir egilimi olarak `hiyerarsikdinamik' hipotezini ortaya atmak; (3) ilgili teorik perspektiflerin bulgularını bu tezdeönerilen bilissel dinamikler perspektifi altında bütünlestirmek ve (4) bireysel olarakanaliz edilmis dinamiklerin etkilesimlerini analiz edip bu yeni perspektifin önerdigiarastırma gündeminin dogasını irdelemek
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop an integrative perspective on the cognitivedynamics of scientific curiosity which influence and bias its motivational direction,i.e. its selectivity property. This perspective analyzes both individual dynamics andthe outcomes of the interactions between these dynamics. In the thesis scientificcuriosity is delimited as a particular type of specific epistemic curiosity and definedas an intrinsic motivation for systematically making sense of phenomena. It is arguedthat the compositional capacity of human mind, which finds its highest expression inlanguage, makes possible the creation of meaning systems through which humanmind systematically makes sense of phenomena. And the systematic aspect ofmaking sense and its relationship to this compositional capacity is discussed. Afterelaborating on the definition of scientific curiosity, an inquiry is made into theemergence and processes of human symbolic capacity in order to reach findings as tothe cognitive dynamics that influence the direction of scientific curiosity motivation.As the most basic definitional framework, compositional dynamic is defined as thecreation of and activity within a dynamic system of meanings with a core andperiphery the ultimate reference point of which is potentially everything. Othercognitive dynamics that function as subdynamics of this basic motivational dynamicare defined as interest dynamic, expansion dynamic, completion dynamic,hierarchical dynamic and perfection dynamic. The thesis aims to make the followingfour contributions to the literature: (1) Propose a comprehensive definition of themost basic dynamic of scientific curiosity which accounts for the diffuseness ofchildren?s curiosity as well as the property of curiosity discussed under the title of`independence from interests? in the philosophical literature; (2) hypothesize`hierarchical dynamic? as a general selective tendency of scientific curiosity based onevidence from studies on children?s questions; (3) integrate the findings of therelevant theoretical perspectives under cognitive dynamics perspective that is offeredin this thesis; and (4) analyze the interaction of individually studied dynamics and thenature of the research agenda this new perspective can offer.