Bones and justice: Ethical dimensions of the use of skeletal age diagnosis for forensic purposes
Kemikler ve adalet: Kemik ölçümünden yaş tayininin etik boyutları
  1. Tez No: 257192
  2. Yazar: RÜSTEM ERTUĞ ALTINAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KARANFİL SOYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Felsefe, Kamu Yönetimi, Forensic Medicine, Philosophy, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Adli tıp biyoetiği, biyoetiğin fazla ilgi görmemiş bir dalıdır. Bu tezin amacı, Türkiye'de yaygın biçimde kullanılan bir adli tıp işlemi olan kemik ölçümünden yaş tayinine odaklanarak işlemin etik boyutlarını incelemektir. Yaş kavramı hem medeni hayatın hem de suçlu davranışlarının düzenlenmesinde önemli olduğu ve yaşa dair yasal belgelere güvenilmediği için Türkiye'de adli tıpta yaş tayini hem isteğe bağlı olarak hem mahkeme talebi üzerine yaygın biçimde uygulanmaktadır. Türkiye'de kemik ölçümünden yaş tayini, adli tıptaki tüm yaş tayinlerinde, çoğu zaman yegane yöntem olarak kullanılır. Ben biyoetik sorunların çoğu zaman teknik meselelerle ve bunların belli toplumsal-tarihsel bağlamlardaki uygulamalarıyla iç içe olduğunu savunarak kemik ölçümünden yaş tayinine ilişkin etik sorunları, teknik sorunlar ve yasal düzenlemelerle birlikte ele alıyorum. Biyoetikteki zarar vermeme, yarar sağlama ve özerkliğe saygı gibi temel kavramlardan yola çıkarak bu meselelerin küçük yaştaki kişilerin evlendirilmesi gibi toplumsal sorunlarla nasıl iç içe olduğunu tartışıyorum. Bunu yaparken adli tıp biyoetiği ve sağaltıcı sağlık hizmeti bağlamındaki biyoetik arasındaki farkları ve adli tıp doktorunun sağlık ve hukuk profesyoneli olarak ikili rolünün adli tıp bağlamındaki etik kaygıları nasıl biçimlendirdiğini de tartışıyorum.
Özet (Çeviri)
Forensic bioethics is a branch of bioethics that has traditionally enjoyed little interest. The aim of this thesis is to focus on skeletal age diagnosis, a popular forensic procedure in Turkey, to explore the ethical dimensions of the procedure. Since the concept of age is important for regulating civil life as well as criminal behavior, given that there is distrust in legal certifications about age in Turkey, forensic age diagnosis is widely used both on voluntary grounds and upon court demand. In Turkey, skeletal age diagnosis is used in all forensic age diagnosis procedures, often as the only method. Arguing that bioethical problems are often entangled with technical issues as well as their applications in particular socio-historical contexts, I explore the ethical problems concerning skeletal age diagnosis together with the technical problems and legal regulations. Moving from the basic concepts of bioethics such as nonmaleficence, beneficence and respect for autonomy, I seek to discuss how these problems are related to social problems like underage marriage in the context of Turkey. While doing this, I also discuss the differences between forensic bioethics and bioethics in therapeutic medicine, and how the forensic physician?s dual role as medical and legal professional shapes the ethical concerns in the forensic context.