Corporate integration, competitiveness and financial performance: Suppliers' perspective
Yan sanayi perspektifinden ana sanayi ile entegrasyonun rekabet gücü ve finansal performansa etkileri
  1. Tez No: 257193
  2. Yazar: DENİZ PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı yan sanayi ile ana sanayi arasındaki ilişkinin niteliğini, sonuçlarını ve söz konusu ilişkinin yan sanayinin finansal performansı üzerine etkilerini incelemektir.Her ne kadar piyasa bazli ve entegre ilişkiler iki ayrı kutup olarak kabul edilse de, her birinin kendine özgü bir takım fayda ve maliyetleri bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel hipotezi piyasa bazlı ilişkilerin aksine, entegre ilişkilerin yaratıcılık vasıtası ile rekabet gücünü arttırıcı rol oynadığı ancak buna rağmen tedarikçiler açısından finansal anlamda en etkin stratejinin fayda ve maliyetler gözönüne alındığında, müşteri ilişkilerini çeşitlendirmek olması gerektiğini öne sürmektedir.Sözü edilen hipotezler, otomotiv, elektronik, beyaz eşya ve inşaat sektörlerine tedarik sağlayan 106 firma üzerinde sınanmıştır. Bulgular entegre ilişkileri belirleyen karşılıklı işbirliği, güven, bilgi alışverişi ve ortak problem çözme faktörleri ile rekabet gücünü belirleyen ürün kalitesi, üretim süreci esnekliği ve maliyet avantajı değişkenleri arasında doğru yönlü bir ilişki olduğu göstermektedir. Ayrıca yaratıcılık faktörünün bu ilişkileri etkileyen önemli bir aracı değişken olduğu görülmektedir. Finansal rasyo analizi, tedarikçiler açısından, entegrasyon ilişkisini belirleyen faktörler ile rekabet gücünü etkileyen ilişkisel değişkenler arasındaki doğru yönlü ilişkinin finansal performansı arttırmasının ancak entegre ilişkilerin yanına piyasa bazlı başka ilişkilerin de eklenmesi ile mümkün olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the nature and the consequences of the relationship between suppliers and their industrial buyers and to search for the effect of different types of relationships on supplier?s financial performance.Though conventional arm?s length relations and integrated ties are viewed as the two ends of the spectrum, each has its own benefits and costs. In this study, it is hypothesized that in contrast to arm?s length relationships, integrated relations have some unique characteristics that make them more innovative and more competitive, but given the costs and benefits of each type of relationship, to maximize the financial performance, the most efficient strategy for suppliers is to follow not a single but a portfolio of customer relationships characterized by different degrees of involvement.The hypotheses are tested on a sample of 106 firms supplying to automotive, electronics, white goods and construction industries. The findings support a two way relationship among four out of the five integration intensity factors, namely cooperation, trust, communication and joint conflict resolution, and three out of the four relational outcome variables which are product quality, process flexibility and cost leadership. Innovativeness is found to be an important mediating variable. Financial ratio analysis shows that despite the positive association between integration intensity and relational outcome measures, the financial return is maximized when suppliers follow not a single relationship but a portfolio of relationships strategy.