A study for the Wisconsin Card Sorting test with 6- to 7-year-old Turkish children
6-7 yaş Türk çocuklarla Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET) üzerine bir çalışma
- Tez No: 257196
- Danışmanlar: DR. NUR YENİÇERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, WKET'in bazı çalışan bellek (ÇB) ve akışkan zeka (AZ) testleriyle gösterdiği korelasyonlar incelenmektedir. Spesifik olarak, çalışma a) yönetici fonksiyonlar (YF) ve ÇB arasındaki ilişkiyi, b) ÇB ile AZ arasındaki ilişkiyi, c) sözel ve görsel-mekansal ÇB kapasiteleri arasındaki ilişkiyi, ve d) bazı ailesel (annenin eğitimi ve kardeş sayısı) ve çocuğa özgü (cinsiyet ve yaş) özelliklerin YF performansı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. 6-7 yaşlarında 89 çocuk çalışmaya katılmıştır. YF'ı ölçmek için WKET kullanılmıştır. Sözel ve görsel-mekansal ÇB kapasiteleri, sırasıyla Ters Sayı Dizisi (TSD) ve WRAML bataryasının bir alt testi olan Finger Windows (FW) ile ölçülmüştür. AZ'nın ölçümü için ise Bilişsel Yetenekler Testi'nin (CogAT®) sözel olmayan bataryası (CogAT®-SOB) uygulanmıştır. WKET'in sözel ve görsel-mekansal ÇB testleriyle (TSD ve FW) olan korelasyonları, WKET'in gerektirdiği bazı yönetici fonksiyonlar için ÇB'in gerekliliğine işaret etmektedir. Ayrıca ÇB testleri (TSD ve FW) ile CogAT®-SOB arasındaki orta dereceli korelasyonlar, ÇB ve AZ kavramlarının bağlantılı fakat ayrı olduğu iddialarına paralellik göstermektedir. Sözel (TSD) ve görsel-mekansal (FW) ÇB testlerinin birbiriyle olan korelasyonu ise çalışan bellek kavramının yapısı ile ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. Ancak söz konusu kavramın çoklu testlerle ölçüldüğü gelecek çalışmalarda bu bulgu daha fazla araştırılmalıdır. Son olarak, ailesel faktörlerden anne eğitim seviyesinin çocukların YF, ÇB ve AZ performansları için önemli bir yordayıcı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study focused on exploring the relationships of the WCST with certain working memory (WM) and fluid intelligence (FI) tasks. Specifically, the study aimed a) to examine the relationship between executive functioning (EF) and WM, b) to explore the relationship between WM and FI, c) to probe the relationship between verbal and nonverbal WM capacities, d) to investigate the effects of certain family (mothers? education and number of siblings) and child (age and gender) characteristics on EF performance. Eighty-nine 6- to 7-year-old Turkish children participated in the study. The WCST was applied to assess EF. Verbal and visuospatial WM capacities were measured by Digit Span Backward (DSB) and Finger Windows (FW), respectively. Lastly, the nonverbal battery of Cognitive Abilities Test (CogAT®-NB) was used to evaluate fluid intelligence. Overall, the results demonstrated that certain scores of the WCST were significantly correlated with verbal and visuospatial WM scores indicating that WM is required for some executive functions operated by the WCST. Further, WM tasks showed moderate correlations with the CogAT®-NB score, which appears to be consistent with the argument that WM and FI are related but distinct constructs. In addition, the correlation between verbal and visuospatial WM tasks was discussed in light of literature regarding the nature of working memory. However, this finding should be investigated further by using multiple instruments to measure each construct of interest. Finally, the regression analyses revealed that mothers? education is a significant predictor for children?s EF, WM and FI performances.