Test of Elliot wave theory by time series segmentation algorithms
Elliot dalga teorisinin zaman serisi algoritmaları ile testi
- Tez No: 257195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERTAN BADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kısa sürede ve süratle değişen piyasa koşullarında hisse senedi fiyat endeksindeki paternlerin keşfi önemli bir problemdir. Bir teknik analiz yöntemi olan Elliot dalga teorisi, hisse senedi fiyat hareketlerini araştırır. Bu çalışmanın amacı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)-Ulusal 100 endeksi üzerinde Elliot Dalga teorisinin varlığını test etmektir. İki zaman serisi segmentasyon algoritması ? yukarıdan aşağıya algoritması ve aşağıdan yukarıya algoritmasının uyarlanmış bir versiyonu?uygulanmıştır. Standart (zorunlu) kurallar ve Fibonacci'nin altın oranı ile ifade edilen kurallar istatistiksel hipotezlerle formule edilmiştir. İMKB-Ulusal 100 endeksinde Elliot dalga paterninin varlığı test edilmiştir. Hipotez test sonuçları IMKB'nin etkin bir piyasa olmadığını ortaya koyarak Elliot paternlerinin İMKB-Ulusal 100 endeksinde var olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Discovering the patterns of stock prices in a volatile and rapidly-changing market environment is a challenging problem. Elliot Wave theory, a form of technical analysis, attempts to investigate market price movements. The purpose of this study is to test the principles of Elliot Wave theory on Istanbul Stock Exchange(ISE)-National 100 index. Two time series segmentation algorithms, top-down algorithm and a modified version of bottom-up algorithm, are applied. Standard (compulsory) rules and rules expressed as the golden ratio of Fibonacci are formulated by statistical hypotheses. The existence of Elliot Wave pattern in ISE -National 100 index is tested. Hypothesis tests show that Elliot patterns exist in ISE-National 100 index, stating that Istanbul Stock Exchange is not an efficient market.