The validity of the junior Brixton spatial rule attainment test in 6- to 8-year-old Turkish children
6-8 yaş Türk çocuklarda çocuklar için Brixton Testi'nin geçerliği
  1. Tez No: 271212
  2. Yazar: NİLAY ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. NUR YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, bir yürütücü işlev (Yİ) testi olan Çocuklar için Brixton Testi'nin (ÇBT), başka bir Yİ testi olan Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET), bir işleyen bellek (İB) testi olan Ters Sayı Dizisi (TSD) ve de bir akışkan zeka (AZ) testi olan Bilişsel Yetenekler Testi'nin (CogAT®) sözel olmayan bataryası ile olan ilişkileri üzerinden geçerliğini incelemektedir. Çalışmanın amaçları şunlardır: (1) ÇBT ve WKET'in içyapılarını incelemek, (2) Yİ, İB ve AZ arasındaki ilişkiyi incelemek, (3) bazı demografik özelliklerin (örneğin, yaş, cinsiyet, sınıf, okul türü ve anne eğitimi) bu çalışmadaki Yİ, İB ve AZ testleri üzerindeki etkisini incelemek. Çalışmaya, 6-8 yaşlarında 125 çocuk katılmıştır, fakat 121 çocuğun datası analizlerde kullanılmıştır. Sonuçlara gore, ÇBT ve WKET'in içyapıları kavram oluşturma ve perseverasyon faktörlerinden oluşmaktadır. Testlerin kavram oluşturma puanlarının birbirleriyle ilişkili olduğu gözlenirken, perseverasyon faktörlerinin birbirlerinden farklı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, TSD ve sözel olmayan CogAT® arasında analmlı bir korelasyon bulunmuştur (r = .42). Sözel olmayan CogAT®'in WKET skorlarının 6 tanesiyle ve ÇBT skorlarının 2 tanesiyle yaptığı anlamlı korelasyonlar, Yİ ve AZ yetileri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu işaret etmektedir. Son olarak, anne eğitimi, WKET skorularının 4 tanesi için ve ÇBT skorlarının 3 tanesi için anlamlı bir eşdeğişken faktör olarak bulunmuştur. Yaşın, cinsiyetin, kaçıncı sınıfta okunduğunun ve okulun özel ya da devlet okulu olmasının, çalışmada kullanılan Yİ, İB ve AZ testleri üzerinde herhangi bir anlamlı etkisi bulunmamıştır. Sadece ÇBT performansları üzerinde cinsiyetin etkisi ve yaş-cinsiyet etkileşimi anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the validity of an executive function (EF) measure, the Junior Brixton Spatial Rule Attainment Test (JBSRAT) in relation with another EF tool, the Wisconsin Card Sorting Test (WCST), a working memory (WM) test, namely Backward Digit Span (BDS), and a fluid intelligence (FI) measure, which is the nonverbal battery of Cognitive Abilities Test (CogAT®). Aims of the study were to explore (1) the internal structures of the JBSRAT and the WCST; (2) the relationships among EF, WM, and FI; and (3) effects of demographic variables (i.e. age, gender, grade, type of school, and maternal education) on measures of EF, WM, and FI. One hundred and twenty five 6- to 8-year-old Turkish students participated, but data of 121 students were used in the statistical analyses. Results suggested that the JBSRAT and the WCST have similar components: concept formation and perseveration. The concept formation scores in two EF tests were correlated, but perseveration factors were distinct from each other. Furthermore, there was a significant correlation between BDS and nonverbal CogAT® (r = .42). Nonverbal CogAT® was also significantly correlated with 6 scores of the WCST and 2 scores of the JBSRAT, indicating a significant relationship between EF and FI. Finally, it is found that maternal education was a significant covariate for 4 scores of the WCST, 3 scores of the JBSRAT, and the BDS score. Effects of age, gender, grade, and type of school were not statistically significant for any of the EF, WM, and FI measures, except the effect of gender on the JBSRAT. In JBSRAT, the main effect of gender and the interaction between age and gender were statistically significant.