Energy vulnerability and international trade ? assessing Turkey's energy vulnerability with a comparative outlook of the EU
Enerji hassasiyeti ve uluslararası ticaret ? Türkiye?nin enerji hassasiyetinin ölçümü ve AB verileri ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 257205
  2. Yazar: MEHMET ŞÜKRÜ NENEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR GÜNAY ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Enerji ithalat ve ihracatı, birçok ülkenin uluslararası ticaret yapısını şekillendiren önemli bir unsur olmuştur. Enerjiye bağımlı olan ülkeler, ulusal ölçekte hizmetlerin kesintisiz olarak devam etmesi için, enerjiye olan ihtiyaçlarını ithalat ile karşılamak durumunda kalmaktadır. Ancak, artan enerji talebi, belirli enerji kaynaklarına yüksek oranda bağlılık, ithalatta belirli ülkere karşı olan bağımlılık, üretimde pahalı enerji hammadelerinin kullanımı, dalgalanan enerji fiyatları ve yüksek ithalat faturası ile enerji tüketiminden kaynaklanan karbon salınımı gibi faktörler, devletlerin kümüle enerji sistemlerine olan dayanıklılığını belirleyen parametreleri oluşturmaktadır.Bu çalışma, enerji piyasalarına genel bir bakış sunduktan sonra, Türkiye'nin enerji sistemlerinin dayanıklılığının performansı tanımlanan parametreler bazında değerlendirilmektedir. Türkiye'nin özellikle nicel parametrelerdeki duruşu, Avrupa Birliği'ne üye devletlerin ortalama verileri ile karşılaştırıldığında, Türkiye'nin enerji sistemlerinin hassasiyet seviyesinin daha yüksek olduğu gözlemlenecektir.Ancak bu çalışma, enerji politikalarının uygun şekilde yönlendirildiği takdirde, Türkiye'nin enerji'ye olan dayanıklılığını arttırabileceğini ortaya koymaktadır. Yenilenebilir enerjideki rekabetçi avantajına ek olarak, Türkiye, doğru ve tutarlı enerji yatırımlarını hayata geçirmesi ile birlikte enerji sistemlerini güçlendirebileceği ve öngörülemeyen gelişmelere karşın daha sağlıklı bir duruş sergileyebileceği ortaya konulmaktadır. Çalışma sözkonusu amaca ilişkin devlet politikası bağlamında yönetsel tavsiyeler sunmakla birlikte, birey bazında alınabilecek aksiyonları öne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy trade has always been one of the major aspects of international trade for many countries. In order to ensure the continuity of their services, energy dependent countries are obliged to source their energy demand through imports. However, factors like increasing energy consumption, higher degrees of dependence to certain type of fuels, concentrated nature of the energy suppliers, excess reliance on expensive means of power generation, fluctuating energy prices, import bill and the carbon content of the primary energy supply designate the degree of a country?s vulnerability to energy as well as its preparedness to adverse energy related events.After offering a general outlook to global energy market, this study defines the indicators that contribute to energy vulnerability of a country and computes Turkey?s performance on each parameter. The comparison of Turkey?s standings with the performance of the EU indicates that Turkey performs relatively worse than the EU deeming the country more vulnerable to an energy crisis.However, the study suggests that Turkey has plentiful opportunities to reduce its energy vulnerability in case its energy politics are governed properly. In addition to its comparative advantage in renewable energy, in case correct and accurate energy investment decisions are made, Turkey?s energy vulnerability is ready to decline. The study comes with policy recommendations to shift energy vulnerability downward both at the governmental level and at the micro level.