Deniz güvenliği kavramı çerçevesinde Güney Çin Denizi'nde ABD-Çin rekabeti
USA-China competition in the South China Sea within the framework of the concept of maritime security
  1. Tez No: 981411
  2. Yazar: HİLAL ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAYSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, deniz güvenliği kavramı çerçevesinde Güney Çin Denizi'nde Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında yaşanan stratejik rekabeti incelemektedxir. Çalışmada, öncelikle güvenlik ve deniz güvenliği kavramlarının teorik ve tarihsel gelişimi ele alınmış, kavramın çok boyutlu doğası vurgulanmıştır. Ardından, ABD-Çin rekabetinin tarihsel kökenleri, uluslararası ilişkiler teorileri çerçevesinde değerlendirilmiş ve günümüzde Güney Çin Denizi bağlamında kazandığı stratejik önem analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında karşılaştırmalı analiz yöntemi benimsenmiş; ABD'nin seyrüsefer serbestisi politikaları ile Çin'in tarihsel hak iddialarına dayalı yaklaşımları incelenmiş, ASEAN ülkelerinin bu rekabete yönelik tutumları değerlendirilmiştir. Ayrıca, 2016 Daimi Tahkim Mahkemesi kararı ve uluslararası hukukun bölgedeki uygulanabilirliği tartışılmıştır. Elde edilen bulgular, Güney Çin Denizi'nin enerji kaynakları, balıkçılık faaliyetleri ve küresel ticaret yolları açısından taşıdığı jeostratejik önem nedeniyle yalnızca bölgesel bir ihtilaf alanı değil, aynı zamanda küresel güvenlik düzeninin kırılgan noktalarından biri olduğunu ortaya koymaktadır. ABD-Çin rekabeti, askeri, ekonomik ve diplomatik boyutlarıyla deniz güvenliğini doğrudan etkilemekte; olası çatışma risklerini artırmaktadır. Sonuç olarak, Güney Çin Denizi bağlamında deniz güvenliği perspektifinden incelenen ABD-Çin rekabeti, uluslararası hukuk ve çok taraflı diplomasi mekanizmalarının güçlendirilmesi gerekliliğini açıkça göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, hem deniz güvenliği literatürüne özgün bir katkı sunmakta hem de uluslararası ilişkilerde büyük güç rekabetinin güncel yansımalarını anlamak için analitik bir çerçeve geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the strategic competition between the United States and the People's Republic of China in the South China Sea within the framework of maritime security. The research first addresses the theoretical and historical development of the concepts of security and maritime security, emphasizing the multidimensional nature of the latter. Subsequently, the historical origins of the U.S.- China rivalry are analyzed within the context of international relations theories, and its contemporary strategic significance in the South China Sea is assessed. A comparative analysis method was employed, examining U.S. freedom of navigation policies alongside China's approach based on historical claims, while also evaluating the responses of ASEAN countries to this competition. Furthermore, the 2016 Permanent Court of Arbitration ruling and the applicability of international law in the region are discussed. The findings indicate that the South China Sea, due to its energy resources, fisheries, and global trade routes, is not only a regional area of contention but also a critical vulnerability in the global security order. U.S.-China competition directly impacts maritime security across military, economic, and diplomatic dimensions, increasing the risk of potential conflicts. In conclusion, the examination of U.S.-China competition from the perspective of maritime security in the South China Sea clearly underscores the necessity of strengthening international law and multilateral diplomatic mechanisms. In this regard, the study provides an original contribution to the literature on maritime security while offering an analytical framework to understand the contemporary implications of great power competition in international relations.