Enflasyon hedeflemesi stratejisi ve fiyat istikrarı performansı bağlamında TCMB iletişim politikalarının analizi
An analysis of Central Bank of The Republic of Turkey's communication policies in terms of inflation targeting strategy and price stability performance
- Tez No: 257271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AYBAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İletişim Bilimleri, Economics, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Para politikasına ilişkin modern literatür, politikalarına enflasyon hedefleme rejimine göre yön veren veya yükümlülüğü düşük bir enflasyon oranını sağlayıp sürdürmeye açıkça öncelik tanıyan merkez bankalarının bile, amaçlarını, feragat edilen üretim ve istihdam açısından mümkün olan en az maliyetle yerine getirmeye uğraştığına işaret etmektedir. Beklentilerin rolü ışığında, merkez bankacılarının düşük enflasyonlu bir ekonomi seyrine yönelik gayretlerine kamuoyunun ne diyeceğiyle ilgili endişeleri gayet anlaşılırdır. Para politikalarına dair iletişim, beklentileri yönetmede başarılı olduğu ölçüde, yüksek veya daha düşük faiz oranları ve finansal piyasaların daha yüksek veya daha düşük likiditesi anlamında, para politikalarının yerini tutabilmektedir. Bundan dolayı, bazen merkez bankalarının beklentileri gerçek para politikası eylemleri gerçekleştirmeksizin ?idare etmeye? uğraşması şaşırtıcı değildir. Bu tezde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde yürüttüğü iletişim politikaları, fiyat istikrarı, merkez bankası kredibilitesi ve öngörülebilirliği bağlamında ampirik olarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The modern literature on the monetary policy points that, even those central banks that conduct monetary policy according to an inflation targeting regime, or whose charge places clear primacy on maintaining a low inflation rate, nonetheless seek to achieve that objective at the least possible cost in terms of foregone output and employment. In light of the role for expectations, central bankers? concern for the public credibility of their commitment to a low-inflation trajectory is readily understandable. To the extent that communication about monetary policy is part of the ?management? of the relevant expectations, communication is a substitute for monetary policy in the standard sense of higher or lower interest rates and greater or lesser liquidity of financial markets. It is not surprising, therefore, that in the monetary policy sphere as well, central banks sometimes seek to ?manage? expectations without undertaking real monetary policy actions. In this thesis, Central Bank of the Republic of Turkey?s communication policies under inflation targeting regime are emprically analysed in terms of price stability, central bank credibility and predictability.