Kadın derneklerinin kadın siyasal yaşama etkisi, KA-DER örneği
The women assosiations' effect on political life, KA-DER example
- Tez No: 257272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kadın konusu sermaye odaklı sistemlerin istismarına açık bir konudur. Bu konu hakkında bilimsel ne kadar çok çalışma yapılsa azdır. Kadın ezilen, sömürülen bir cinsiyet olarak erkek hakim, ataerkil toplumların sürdürücü gücüdür. Kadınların ayrı bir tarihi yoktur, ama kadın tarihi ironiktir ki erkek yazar ve filozoflar tarafından ele alınmıştır. Ataerkil düzenden kapitalist sisteme kadar, kadınların tarihin değişik şartlarında hep ikinci planda durmuşlardır. Kadının yegane görevi doğurmak ve hizmetçiliğin ötesine gidememiştir. Kapitalizmin getirdiği yeni dünya düzeninden sonra kadınlar ezilmişliğin içinde kendilerine yeni bir yol bularak örgütlenmeye başlamış, ezilen işçi sınıfın problemleri arasında kendi cinsiyet ayrımlarının sorunlarını da işlemeye başlamışlardır. Yeni akımların içinde kendilerini savunan fikirler üretmişlerdir.Siyasal katılma, çağdaş demokratik bir olgudur ve anayasal temele sahiptir. Bireyler hem siyasal alanla ilgili eylemlere katılır ve siyasi mekanizmayı etkiler, hem de siyasetten etkilenir. Siyasal alanda da aktif rol oynayamayan kadın, zaman içersinde bunu değiştirmek için uğraşmıştır. Sivil toplum örgütlerinin desteğiyle ortak bir platformda buluşmuş, yapılan çalışmalarla bilgilendirip, daha bilinçli hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The gender issue and situation of women are vulnerable to abusement of the capital driven systems. It will not be enough no matter how much scientific research is made on this subject. As gender,which is subjacent to the masculen society,the women is driving motor of the patriarchal society. The women do not has seperate history but the history of the women ironically handled by male scholars and philosophers. From patriarchal order to capitalist system, the women stay in secondary stage during history?s versatile conditions. The primary mission of the women could not have exceed beyond giving birth and maiding. Within the new context of ?new world order? which is bring into issue by capitalism, the women will manage the new way to organise under oppression, start to bring into light their gender based discrimaniton problems amongs oppressed working class problems. Within the new trends they produce ideas to defend themselvesPolitical participation is contemporary to democratic phenomenon and has constitutional background. Individuals not only take part on political issues and affect political mechanism but also get affected by politics. The women who do not actively involved in political arena struggle to change this in time. With the assitance of the civil society organizations they gather around on common ground, and informed by the studies held, and they become more concious of things happening around them..