Finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi
The relationship of financial development and economic growth
  1. Tez No: 257275
  2. Yazar: ONUR BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mali sistemin etkinliği ve derinliği ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin yönü konusunda literatürde farklı bulgulara ve yorumlara rastlansa da, iyi işleyen bir mali sektörün ekonomik gelişmeyi desteklediği konusunda geniş bir fikir birliği bulunmaktadır. Bu çalışma ile Türkiye'de mali sistemin ekonomik büyümeye verdiği desteğin boyutu araştırılmıştır. Ülkemizde mali sistemin büyük bölümünü teşkil eden bankaların aktif büyüklüklerinin gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının artış hızı ve özel sektöre açtıkları kredilerin gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının artış hızı finansal gelişme göstergeleri olarak kullanılmış ve bu göstergelerin 1990-2006 dönemi için ekonomik büyümeye ters yönlü etkilerde bulunduğu görülmüştür. Finansal gelişme göstergelerinin ekonomik büyüme üzerinde zıt etkiler yaratması, devlet iç borçlanma senetlerinin banka varlıkları içerisinde hatırı sayılır bir paya sahip olmasından ve bu durumun özel sektörün bankacılık kesiminin sahip olduğu değerli finansman kaynaklarına ulaşamaması sonucu yarattığı dışlayıcı etkiden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the economics literature covers a variety of findings and comments on the direction of the relationship of the efficiency and depth of the financial system with economic growth there is an unambigious agreement on the idea that a functioning financial sector is capable of promoting economic development. This paper aims at researching the level of contribution of the financial system to economic growth in Turkey. The fact that the turkish financial system is overwhelmingly dominated by banking sector leads the author to focus on the course of two main ratios ? the ratio of the assets of banking sector to the gross domestic product and the ratio of the bank loans to the private sector to gross domestic product - as main indicators of financial development in Turkey. The findings of the analysis highlight that these indicators inversely affect economic growth rate in the period of 1990?2006. This inverse relationship of financial development indicators and economic growth is caused by the high share of the public debt instruments in the balance sheet of the banking sector and, therefore, the crowding-out of the private sector from the valuable financing resource kept by banking sector.