Finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi
Financial development and economic growth
  1. Tez No: 296229
  2. Yazar: NURULLAH ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmanın amacı, gelişmekte olan ülkelerde finansal sistemlerin gelişimi ile ekonomik büyüme arasında teoride kurulmuş olan etkileşiminin uygulamada nasıl ve ne kadar gerçekleştiği sonucuna ulaşmaktır. Çalışmaya kuramsal bir literatür taraması ile başlanmıştır. Çalışmanın ampirik bölümünde 23 gelişmekte olan ülkenin finansal gelişme ile ekonomik büyüme ilişkisi 1991?2009 dönemi için panel veri yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda finansal gelişmeyi temsil eden para ve para benzeri arzının GSYH içinde oranı, marj göstergesi ve finansal özgürlük endeksi arttıkça ekonomik büyümenin negatif etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Kapitalizasyon oranı arttıkça ekonomik büyüme pozitif etkilenirken, özel sektöre verilen krediler ile ekonomik büyüme arasında bir ilişkiye astlanamamıştır. Elde edilen bulgular neticesinde, gelişmekte olan ülkelerde sermaye piyasasındaki gelişimin ekonomik büyüme üzerinde pozitif bir etkisi görülürken bankacılık sisteminde tasarrufların yatırımlara kanalize edilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Finansal özgürlüklerin kırılgan finansal sistem üzerinde ekonomiyi negatif etkilediği, bu sebeple yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyse the ampirical interaction between the development of financial system and economic growth, which is mentined frequently in the theory. The study is started with theoretical literature researching. 23 developing countries in 1995?2006 which have the relationship between financial development and economic growth that are analyzed with panel data method . The results suggest that there is a negative relationship between the real economic growth, M2/Gdp, Margin and Financial freedom index. When there is a positiverelationship between the real economic growth and capitalization, there is no relationship between economic growth and private sector credit.As a result of findings, when there is a positive impact capital market development to economic growth, the savings haven?t mobilized to ınvestment in the banking system. Due to the fragile financial system, financial freedom has negative impact oneconomic growth, so it is reached that the implementation of structural reforms are needed.