Küçüklerin tıbbi müdahaleye rızası
Consent to medical treatment of minors
- Tez No: 257277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA İLÇİN GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çocukluk döneminde yaşanan sağlık sorunları insanların gelecek yaşam süreçleri ile yakından ilgilidir. Bu sebeple tıbbi müdahalelerde çocukların rızasının alınması ayrı bir öneme sahiptir. Büyüme ve gelişim süreci içerisinde olan çocuklar, erişkinlerden farklı yapılara sahiptir. Bu çalışmamızda amacımız, hastanın küçük olması halinde rızanın nasıl alınması gerektiğini tespit etmek, küçüğün rızasının alınması hususunda ulusal ve uluslar arası belgelerde yer alan düzenlemeler hakkında bilgi vermek ve ne zaman kadar veli veya vasi tarafından rızanın verilebileceğini tespit etmektir. Temyiz kudretine sahip olduğu halde küçüğün tıbbi müdahaleye rıza konusundaki tasarruf hakkının tamamen yasal temsilciye bırakılması, kişinin kendi geleceğini belirleme hakkının göz ardı edildiği anlamına gelmektedir. Kendi görüşlerini oluşturma kapasitesine sahip çocuklar, kendilerini ilgilendiren konularda düşüncelerini özgürce ifade etme hakkına sahip olmalıdır. Her somut olay kendi içerisinde değerlendirilmelidir. Hekim tarafından uygulanacak basit nitelikteki tıbbi müdahalelerde ayırtım gücüne sahip küçüğün tek başına rızası yeterli sayılmalıdır. Tıbbi müdahalenin ağrılığına göre de veli veya vasinin rızası ile birlikte çocuğunda rızası mutlaka alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Health problems, incurred during childhood, are closely related to the future life cycles of human beings. Therefore, in case of medical operations, taking the child?s consent has a crucial importance. Children being in the growing and development process, have a different kind of structure from that of the grow up people. In this study, we are trying to determine that in case our patient is a little child, then how the consent of the child will be taken and giving information regarding the regulations stated in the national and international documents regarding taking the consent of a child, and determining until when the consent will be given by its parents or its custodian. Although it has the power of appeal, leaving the right of alienation with regard to the medical operation of the little child totally to its legal representative, means that the right of determining your own future has been ignored. Children who has the capacity of making their own opinions, must have the right to freely express their thoughts about the matters relating to them. Every concrete event should be assessed in itself. The sole consent of little ones, who has the strength of disjunction in the medical operations to be applied by the physician which are of a simple nature, should be deemed sufficient. And in accordance with the heaviness of the medical operation, along with the consent of its parent or its custodian, the consent of the child should be definitely taken as well