Türk Ticaret Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu tasarısına göre limited ortaklıkta ortağın ortaklıktan çıkması ve çıkarılması
Abstraction of partner and resign of partner in the limited partnership according to Turkish Commercial Code and draft of the New Commercial Code
  1. Tez No: 257280
  2. Yazar: BAŞAK BEŞOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Limited ortaklık kurulurken ortaklar, sermaye koyarak bir araya gelerek, bir ticari faaliyette bulunmak için güçlerini birleştirirler. Ancak bu ticari faaliyetin devamı için ortaklıkta karşılıklı güvenin korunması gerekmektedir.Ortaklıkla sözleşmesel ilişkinin çekilmez bir boyuta ulaşması ve ortaklığın devamının ortağa herhangi bir yarar sağlamayacak olması durumunda ortak, ortaklıktan ayrılmak, ortaklıkla ilişkisine son vermek isteyecektir.Bu durumda ortak, kanunen kendisine tanınan ortaklıktan çıkma hakkını kullanacaktır.Kanun, ortağa ortaklıktan çıkma hakkı tanıdığı gibi şirkete de ortaklıkla ilişkisini çekilmez hale getiren ortağı ortaklıktan çıkarma hakkı tanıyarak menfaatler dengesini sağlamayı amaçlamıştır.Karma bir ortaklık tipi olan limited ortaklıkta ortağın ortaklıktan çıkması ve çıkarılması, limited ortaklığın şahıs ortaklığı özelliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
During establishment of the limited partnership, partners unite their power and debt in order to operate their financial activities. However, partners must rely each other to conduct their business and commercial goals.The partnership may become insufferable and less profitable than before. In that case one would like to resign from the partnership.With out a doubt in this situation, it is possible to suggest that, partners are capable of using their rights which are given by the law.On the other hand same situation exists fort he partnership as well. According to this statement partners are capable to abstract one of the partner. It is possible to argue that the law maker tried to balance the powers of the partners and the limited partnership by using those tools.It is possible to suggest that resign of partner and abstraction of partner indicates that limited company involves partnership.