Limited şirketlerde payın haczi
Seizure of share in limited liability companies
- Tez No: 273754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YUSUF AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapısında hem şahıs hem de sermaye şirketlerine ait özellikler taşıyan limited şirketler uygulamada en çok tercih edilen şirket türüdür. Limited şirketlerin, diğer şirket türlerine göre daha fazla tercih edilmesi limited şirketlerle ilgili yaşanan sorunların da artmasına neden olmaktadır. Tezimizin konusunu oluşturan, limited şirket payının haczi, özel hukukun alt dalları olan ticaret hukuku ile icra ve iflas hukuku alanlarına girmektedir.Limited şirket ortaklık payının haczi, ticaret hukuku ve icra ve iflas hukukuna hakim ilkeler çerçevesinde mümkün olmakla birlikte, bu konuda açık bir kanun hükmü bulunmadığından uygulamada çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. İcra ve İflas Kanunu m. 94'te yapılan değişik ile hisse haczi ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidilmiştir. Limited şirket ortaklık payının haczi hukukumuza göre mümkün olmakla birlikte uygulamada çok sık kullanılan bir yöntem değildir. Uygulamada bu yönteme sıklıkla başvurulmamasının sebeplerine çalışmamızda yer verilmiştir. Ayrıca çalışmamızda, Türk Ticaret Kanunu Tasarısında yer alan düzenlemeler dikkate alınmış ve mevcut hükümlerle olan farklılıklara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In reality most preferred limited liablity companies are including both partnership company and capital companies characteristics at their structure. Limited Liability Companies are preferred to then other kind of companies and that is the reason of increasing the problems related with that companies. Seizure of share in limited liability companies is related with commercial law, execution and bankruptcy law areas which are in scope of private law.Seizure of share in limited liability companies is currently applicable under the principles of, execution and bankruptcy law. As there is no special defined legal provision concerning this subject, several problems occurs in practice.Through the revision in execution and bankruptcy law ? rule number 94 ? a new arrangement is made concerned with seizure of share in limited liability companies. Although seizure of share in limited liability companies is possible according to our law, this method is not commonly used in practice Why this method is not commonly used in practice is also answered in this thesis.We have also considered the rules of Turkish commercial law bill in this thesis and dealed with the differences according to the existing rules.