Alexander Gelman'ın Bankta İki Kişi adlı oyunundaki ?kadın? rolüne çalışma süreci
The preparation for the character Woman? in The Bench written by Alexander Gelman
  1. Tez No: 257283
  2. Yazar: FULYA BİLGİNER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYŞENİL ŞAMLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Drama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Film ve Drama Yüksek Lisans Programında Oyunculuk eğitimi gören Fulya Bilginer tarafından Alexander Gelman'ın ?Bankta İki Kişi? adlı oyunu ele alınmıştır. Bu performansa dayalı tez çalışmasında; Türkçe ve İngilizce kaynaklarda hakkında çok az bilgi olan yazar ile ilgili ?oyunun çevirmeni Belgi Paksoy'un yazarın yakın arkadaşı olması münasebetiyle- oldukça değerli bilgilere ulaşılmış, bu doğrultuda metin çözümlenmesi yapılmıştır. Ayrıca karakterlerin analizleri, role dair yorumlar ve rolün oluşum süreci detaylı olarak sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The play named ?The Bench,? written by Alexander Gelman, has been chosen and considered by Fulya Bilginer who has been training in Film and Drama Master?s Program. In this thesis based on performance; valuable information has been obtained on the occasion of the friendship between the translator of the play Belgi Paksoy and the playwright about whom there is little information in Turkish and English sources. Textual analysis has been done accordingly. The analysis of the characters, comments about role analysis and formation process of the performance have also been presented.