Başlangıcından bugüne Türk sinemasında din olgusunun ele alınışındaki yaklaşımlar ve din karşıtı ya da din savunucusu olmadan dindarlığı işleyen bir senaryo yazmak
Approaches to address the phenomenon of religion in the Turkish cinema from the beginning until today and writing a script to handle religiosity without anti-religious or religious activists
  1. Tez No: 257284
  2. Yazar: ARZU UÇAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. UFUK AHISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Drama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Film ve Drama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada din olgusunu yoğun olarak barındıran ancak dini fayda-zarar bakımından tartmaya çalışmayan bir senaryo yazmaya çalıştım. Bu çerçevede Türk Sinema'sında din olgusunu ele almış filmleri inceledim. Bunu yapmaktaki amacım bu filmlerin din olgusunu olumlu ya da olumsuz bir biçimde ele alırken ne tür dramatik çatışmalardan beslendiğini ve bu çatışmaları ne şekilde işlediğini saptayarak yazacağım senaryoda din olgusunu nasıl olağan bir şekilde işleyeceğimi bulmaktır.
Özet (Çeviri)
I tried to write a screenplay in religion as a case containing dense but trying to weigh the benefits in terms of damage or non-religious. I?ve rewiewed have discussed the phenomenon of religion in the Turkish Cinema?s. My goal is that making in this movie religion cases as positive or negative manner when adressing what kind of dramatic conflict and fed, also conflict of how it works determined and will write the scenerio of religion cases, how an ordinary handle going to find.