Economic independence of women in Charlotte Perkins Gilman's works
Charlotte Perkins Gilman'ın eserlerinde kadının ekonomik özgürlüğü
- Tez No: 257285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MARY LOU O'NEİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin amacı, Charlotte Perkins Gilman'ın eserlerindeki kadının ekonomiközgürlüğünü feminizm ve cinsiyet kimliği açısından incelemektir. Gilman, kadınlarınezilmekten kurtulabilmeleri ve ilerlemeleri için öncelikle çalısmaları ve is piyasasınagirmeleri gerektiğini savunmustur. Feminizm, erkeklerin kadınlara yasal, sosyal veekonomik olarak patronluk taslamalarına ve üstünlük sağlamalarına karsı mücadeleetmek; ve kadınların, sadece cinsiyet olarak algılanılmasına karsı çıkarak birer ?insan?olduğunu savunmaktır. Feministler, kadınların çalısabilmek için erkekler kadarentelektüel ve mesleki kapasitelerinin olduğunu savunurlar. Bu doğrultuda, Gilmankadınlara erkeklerle esit fırsat ve özgürlük verildiğinde kadınların, insanlığınilerleyisine daha fazla katkıda bulunacaklarına inanmıstır. Kadınların birer parazit gibieve hapsedilip sadece ev isi ve çocuk bakımı ile görevlendirilmelerini sert bir sekildeelestirmistir. Bu durumda kadınlar erkeklere ekonomik olarak bağımlıdırlar: Kadınlarisçi iken kocaları patrondurlar.Gilman, erkek ve kadın arasındaki ekonomik esitsizliklere çözüm sunmakamacıyla ütopik romanlar yazmıstır. Erkek dünyasının simdiye kadar olusturmus olduğueski kadın cinsiyet rollerini silerek yeni kadın rolleri olusturmaya çalısmıstır. Gilman'ıngüçlü ve özgür kadın karakterleri, kendi ütopik ülkelerinde bu erkek dünyasındakibaskılardan kurtulmuslardır. Herbert Spencer'in Sosyal Darvinizm kavramınıeserlerinde uyarlayarak iddia etmistir ki zaman içerisinde kadınlar, sosyal evrimle nasılerkeklerin gerisinde kalmıs iseler yeni bir sosyal evrimle yine ekonomik, entelektüel vesosyal özgürlüklerini kazanacaklardır. Gilman'a göre sosyal evrim sarttır ve kadınınekonomik katılımını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the works of Charlotte Perkins Gilman in terms ofeconomic independence of women in the view of feminism and gender identity. Gilmanadvocated that women should work and take part in the labor market to eradicate theiroppression and to contribute to women?s improvement. Feminism means to struggleagainst men?s patronizing and dominating over women legally, socially andeconomically and to defend that women are humans rather than sex. Feminists defendthat women have the same intellectual and professional capacity to work as men.Accordingly, Gilman believed that women contribute more to human progress if theywere given the same opportunity and freedom as men. She harshly criticized women?sbeing parasite who were not working outside but imprisoned at homes doing onlyhousework and childrearing. In this case, women are economically dependent to men:Husbands are employers while wives are employees.Gilman wrote utopic novels to present solutions for economic inequitiesbetween men and women. She tried to reconstruct new modern gender roles for women,and to clear away the former constructed gender roles of the man-made world. In theirutopic countries, Gilman?s strong and independent women characters have no pressuresof this man-made world. Adopting Herbert Spencer?s conception of Social Darwinism,Gilman claimed that if women had to fall behind men in time by the social evolution;they can regain their economic, intellectual and social independence by social evolution.For Gilman, a social evolution is essential, and this needs women?s economicparticipation.